Achernar

Achernar (Alfa Eridani, α Eri)

Achernar to najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Erydanu i dziesiąta co do jasności gwiazda na ziemskim niebie (wielkość gwiazdowa: 0,46m). Znajduje się w odległości około 139 lat świetlnych od Słońca i jest gwiazdą podwójną. Jej absolutna wielkość gwiazdowa wynosi −2,77m. Niestety, z terenów Polski nie można jej zobaczyć; jest widoczna dopiero od szerokości geograficznej poniżej 32°N.

Nazwa

Tradycyjna nazwa gwiazdy, Achernar, pochodzi z arabskiego ‏آخر النهر‎ Al Ahir al Nahr, co oznacza „koniec rzeki”. To odniesienie nawiązuje do koncepcji gwiazdozbioru jako rzeki. Ze względu na jej położenie na południowym niebie, Achernar jest zbyt daleko, aby była widoczna z Grecji, przez co starożytni Grecy uważali, że rzeka Erydan kończy się na gwieździe Acamar, która ma podobne źródło etymologiczne. Nazwa ta przybiera różne formy, jednak Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła użycie terminu Achernar dla Alfy Erydanu.

Właściwości fizyczne

Achernar to gorąca, błękitna gwiazda ciągu głównego, klasyfikowana jako typ widmowy B6 Vpe. Temperatura na jej powierzchni wynosi od 15 000 do 20 000 K.

Dzięki niezwykle szybkiej rotacji wokół własnej osi, której prędkość na równiku wynosi przynajmniej 225 km/s, Achernar ma kształt znacznie spłaszczonej elipsoidy obrotowej. Jego promień biegunowy wynosi 7,5 promienia Słońca, natomiast promień równikowy osiąga aż 11,6 R☉. Ta gwiazda jest od 6 do 8 razy masywniejsza od Słońca. W przyszłości zakończy proces syntezy wodoru w swoim jądrze, przekształci się w olbrzyma, a po odrzuceniu otoczki pozostanie po niej masywny biały karzeł.

W 2007 roku ogłoszono odkrycie towarzysza Achernara, Alfa Eridani B, który prawdopodobnie jest gwiazdą ciągu głównego typu widmowego A (A1V-A3V), o masie około dwa razy większej niż Słońce. Chociaż dokładne parametry orbity nie są znane, maksymalna zaobserwowana odległość między składnikami wynosi 12,3 au, a okres orbitalny szacuje się na co najmniej 15 lat.

Zobacz też

  • lista gwiazd w gwiazdozbiorze Erydanu
  • lista najjaśniejszych gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach

Przypisy

Linki zewnętrzne

Achernar na stronie SolStation (ang.)