Achemenides pectinatus

Achemenides pectinatus

Achemenides pectinatus to gatunek dwuparca, który należy do rzędu Chordeumatida oraz rodziny Conotylidae. Jest on jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Achemenides.

Gatunek ten został po raz pierwszy opisany w 1952 roku przez Nella Bevela Causeya jako Conotyla pectinatus. W 1961 roku Richard Hoffman przeniósł go do rodzaju Sonoratyla, a w 1971 roku William Shear przypisał go do nowo utworzonego rodzaju. Miejscem typowym dla tego gatunku jest Smith Park, zlokalizowany na górze Carroll w hrabstwie Carroll.

Dorosłe osobniki tego gatunku mają tułów złożony z 30 pierścieni, z czego pierwszy pierścień (collum) nie zakrywa głowy. Przeciętny rozmiar samca wynosi około 22 mm długości ciała, co jest typowe dla tej rodziny. Liczba oczu prostych na trójkątnym polu ocznym wynosi od 14 do 17. Czułki składają się z siedmiu członów, przy czym piąty człon jest niemal dwukrotnie dłuższy od czwartego. Najdłuższy jest trzeci człon, natomiast pierwszy jest najkrótszy. U samców trzecia i czwarta para odnóży lub jedna z tych par mają apofizy na udach. Ósma i dziewiąta para odnóży samca przekształciły się w gonopody. Sternum przedniej pary gonopodów jest podzielone na dwie części, które są słabo zesklerotyzowane błoną. Każda z części sternum ma nieco zredukowaną apodemę tchawkową, a na środku znajduje się głęboki wcisk, przy którym leży przetchlinka. Przednia para gonopodów ma zlane podstawy. Zredukowane sternum tylnej pary gonopodów ma paskowaty kształt i jest mocno zakrzywione między biodrami, a także charakteryzuje się dwuwidlastą apodemą tchawkową oraz przetchlinką umiejscowioną w części bocznej. Tylne gonopody mają kolpokoksyty składające się z dwóch gałązek: blaszkowatej przedniej i pręcikowatej tylnej. Człony telopoditów tylnych gonopodów są zbliżone pod względem rozmiarów.

Jest to gatunek wijący się w nearktycznym regionie, znany wyłącznie z jaskiń oraz kopalń w dolinie górnej Missisipi w Stanach Zjednoczonych. Został odnotowany w stanach Wisconsin, Iowa oraz Illinois.

Przypisy