Achatocarpaceae
Rodzina roślin okrytonasiennych, należąca do rzędu goździkowców, obejmująca dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest Achatocarpus, który liczy od 5 do 10 gatunków (w zależności od klasyfikacji) i występuje w Ameryce Środkowej oraz tropikalnej części Ameryki Południowej. Drugim rodzajem jest Phaulothamnus, który jest monotypowy i rośnie w południowej części Ameryki Północnej.
Morfologia
Pokrój
To niewielkie drzewa i krzewy, które charakteryzują się ciernistymi gałęziami.
Liście
Liście są skrętoległe, ogonkowe i nie mają przylistków. Każdy z nich jest pojedynczy i całobrzegi, a blaszki liściowe mają kształt lancetowaty, eliptyczny lub łopatkowaty.
Kwiaty
Kwiaty zebrane są w niewielkie kwiatostany w formie wiechy lub grona, które wyrastają w kątach liści. Rzadko zdarzają się pojedyncze kwiaty. Podsadki są cienkie i mają kształt szydlasty, a przysadki są zazwyczaj drobne lub nieobecne. Kwiaty są jednopłciowe, co oznacza, że rośliny są dwupienne. Okwiat składa się z jednego okółka, który zawiera 4 listki u Phaulothamnus i 5 u Achatocarpus. Kwiaty męskie mają od 10 do 20 pręcików połączonych u nasady, natomiast kwiaty żeńskie zawierają górną, jednokomorową zalążnię zbudowaną z dwóch owocolistków, zakończoną dwoma lub trzema szyjkami.
Owoce
Owoce mają postać mięsistych jagód z pojedynczym nasionem, mogą być białawe lub czarne, a ich struktura jest zazwyczaj przezroczysta.
Systematyka
Analizy molekularne DNA wykazują, że Achatocarpaceae stanowi takson monofiletyczny, który jest siostrzany dla rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae) w obrębie goździkowców (Caryophyllales). Taką samą pozycję przedstawia również Angiosperm Phylogeny Website. Często jednak rodzaje zaliczane do tej rodziny są klasyfikowane w rodzinie szkarłatkowatych (Phytolaccaceae) ze względu na podobieństwo owoców.
Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)
Podział na rodzaje
- Achatocarpus Triana
- Phaulothamnus A. Gray