Acharnes
Acharnes (gr. Αχαρνές), znane do 1915 roku jako Menidion (gr. Μενίδιον), to miasto w Grecji, położone w pobliżu Aten, w ramach zdecentralizowanej administracji Attyki, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Wschodnia. Jest siedzibą gminy Acharnes. W 2011 roku populacja miasta wynosiła 99 346 mieszkańców. Dnia 7 września 1999 roku Acharnes doznało częściowych zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi.
W mieście funkcjonuje klub piłkarski Acharnaikos F.C., który został założony w 1953 roku.
Pochodzenie nazwy
Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia nazwy miasta. Jedna z wersji sugeruje, że nazwa wywodzi się od mitycznego bohatera Acharnosa, który uważany jest za legendarnnego założyciela miasta. Inne źródła wskazują na etymologię przedgrecką lub związek z topografią regionu, którego kształt przypomina rybę. Jeszcze inna hipoteza odnosi się do indoaryjskich korzeni rdzenia „ach-”, związanych z wodą (por. łac. aqua), co miałoby związek z bogatymi zasobami wód w okolicy.
Historia
Historia Acharnesu sięga czasów prehistorycznych – najstarsze ślady osadnictwa w tym regionie pochodzą z epoki neolitu. Osada zyskała szczególne znaczenie w epoce mykeńskiej, co potwierdza dobrze zachowany grobowiec kopułowy z XIV–XIII w. p.n.e., odkryty w dzielnicy Lykotrypa. W czasach klasycznych Acharnes były największym demem Attyki, przynależącym do plemienia Oineis. Polityczne znaczenie miejscowości odzwierciedla liczba 22 przedstawicieli w ateńskiej bule oraz duża liczba obywateli w armii – według Tukidydesa było to aż 3000 hoplitów oraz znaczna liczba jeźdźców.
Mieszkańcy Acharnes byli zamożnymi Atenami, znanymi z handlu węglem drzewnym, pozyskiwanym z pobliskich lasów Parnasu. Miasto stało się celem ataków Spartan podczas wojny peloponeskiej – przez sześć kolejnych lat król Archidamos niszczył lokalne plony, aby zmusić Ateńczyków do kapitulacji. Wydarzenia te znalazły odzwierciedlenie w komedii Arystofanesa „Acharnejczycy” (426/5 p.n.e.), która satyrycznie ukazuje mentalność mieszkańców, ich przywiązanie do wojny i lokalne obyczaje.
W okresie rzymskim Acharnes zachował ciągłość osadniczą – powstały nowe domy, wiejskie wille oraz rozbudowano infrastrukturę wodociągową, m.in. doprowadzając do miasta wodę z Akweduktu Hadriana.
W XIX wieku region stał się ważnym ośrodkiem rolniczym i handlowym, a w 1835 roku został formalnie uznany za siedzibę gminy.
Obecnie Acharnes jest jednym z największych miast Attyki, z bogatym dziedzictwem archeologicznym, w tym pozostałościami teatru, mykeńskiego grobowca oraz licznych zabytków epigraficznych.
Ludzie związani z Acharnesem
Zobacz też
Acharny