Achalkalaki
Achalkalaki (gruz. ახალქალაქი, orm. Ախալքալաք, ros. Ахалкалаки, tur. Ahalkalaki, w czasach osmańskich Ahılkelek) to miasto w Gruzii, które w 2023 roku zamieszkuje około 7700 osób, z czego 90% stanowią Ormianie. Położone jest około 30 km od granicy z Turcją, w prowincji Samcche-Dżawachetia.
Historia
W 1066 roku miasto zostało zdobyte przez Seldżuków podczas panowania Alp Arslana. Po wojnie rosyjsko-tureckiej, w 1829 roku, Achalkalaki przeszedł z rąk tureckich pod władzę cara Rosji.
Od czasów konfliktu z Turcją w mieście stacjonowały wojska rosyjskie. W okresie ZSRR rozlokowana była tam 147 Dywizja Zmechanizowana (wcześniej 402 Dywizja Strzelecka, JW 42776), która była częścią 9 Armii Ogólnowojskowej Zakaukaskiego Okręgu Wojskowego. Po rozformowaniu 9 Armii, dywizja weszła w skład 31 Korpusu Armijnego Zakaukaskiego Okręgu Wojskowego. Była ona wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt bojowy w całym Zakaukaskim Okręgu Wojskowym.
Po upadku ZSRR, dywizja została przekształcona w rosyjską 62 Bazę Wojskową. Zgodnie z porozumieniem podpisanym w Soczi z władzami niepodległej Gruzji, ostatni żołnierze rosyjscy opuścili tę bazę 27 czerwca 2007 roku.
Demografia
Achalkalaki jest miastem, które doświadcza wyludnienia. W 2023 roku liczba mieszkańców wynosiła 7,7 tys., w porównaniu do 8,3 tys. w spisie powszechnym z 2014 roku oraz 9,8 tys. w spisie z 2002 roku.
Gospodarka
W Achalkalaki przebiega rurociąg naftowy łączący Baku z Turcją, skąd ropa naftowa transportowana jest do Europy tankowcami przez Morze Czarne.