Achacy, męczennik konstantynopolitański
Achacy, znany również jako Agacjusz, setnik, w języku rosyjskim Акакий Каппадокиянин, Византийский, Agatus, Akacjusz (data urodzenia nieznana, pochodził z Kapadocji, zmarł około 303 roku w Konstantynopolu) – jest męczennikiem chrześcijańskim, a także świętym w Kościele katolickim oraz prawosławnym, który służył w legionach rzymskich.
Według różnych źródeł, Achacy mógł być jedynie prostym żołnierzem, jednak niektórzy twierdzą, że był centurionem lub setnikiem. Został oskarżony o praktykowanie wiary chrześcijańskiej i uwięziony w trackim mieście Perinthus. Podczas brutalnych tortur nie zrezygnował z wiary, a następnie przewieziono go do Konstantynopola, gdzie po kolejnych cierpieniach został stracony przez ścięcie głowy.
Wspomnienie liturgiczne Achacego obchodzone jest w Kościele katolickim 8 maja, natomiast w Cerkwi prawosławnej jego męczeństwo jest wspominane 7/20 maja, co odpowiada 20 maja według kalendarza gregoriańskiego.
Patronat
Achacy jest patronem miasta i diecezji Squillace (obecnie Archidiecezja Catanzaro-Squillace) oraz Guardavalle, a także osób cierpiących na trąd i epilepsję. Należy do grona tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Relikwie świętego przechowywane są w kaplicy katedry w Squillace.
W ikonografii Achacy zazwyczaj przedstawiany jest w stroju rycerza lub szlachcica. Jego atrybuty to chorągiew, symbolizująca niesienie sztandaru wiary oraz jego wojskowe pochodzenie. Korona cierniowa jest symbolem męki Chrystusa, a inne atrybuty, takie jak miecz, palma męczeństwa, topór oraz włócznia, odnoszą się do jego męczeńskiej śmierci.
Zobacz też
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
Święci na każdy dzień. T. III: Maj. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 27. ISBN 978-83-7558-295-6.
Mученик Акакий – Męczennik Achacy (Акакий Каппадокиянин, Византийский) (ros.).
Józef Marecki, Lucyna Rotter: Jak czytać wizerunki świętych leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2009. ISBN 978-83242-0910-1. (pol.).
Linki zewnętrzne
Istituto Cassiodoro – Squillace, Sant’ Agazio (Acacio) (wł.).