Acetylenek wapnia

Acetylenek wapnia

Acetylenek wapnia, znany również jako węglik wapnia lub potocznie karbid, to nieorganiczny związek chemiczny wapnia, który należy do grupy węglików jonowych i ma strukturę acetylenku.

Właściwości

Produkt techniczny ma kolor czarny, szarawy lub brunatny oraz słaby połysk. Na powietrzu pokrywa się wodorotlenkiem wapnia i węglanem wapnia pod wpływem pary wodnej i dwutlenku węgla. Charakterystyczny zapach karbidu wynika z obecności fosforku wapnia, który hydrolizuje do fosforiaku.

Otrzymywanie

Karbid uzyskuje się poprzez podgrzewanie mieszanki koksu i wapna palonego w elektrycznym piecu łukowym w temperaturze 2000–2100 °C. W tych warunkach tlenek wapnia redukuje się do węglika wapnia i tlenku węgla, zgodnie z reakcją:

3C + CaO → CaC2 + CO↑

Otrzymany produkt techniczny ma szary kolor i może być zanieczyszczony węglem, tlenkiem wapnia oraz fosforkiem wapnia (Ca3P2), który powstaje w wyniku redukcji fosforanu wapnia.

Reaktywność

W normalnych warunkach reaguje z wodą w sposób egzotermiczny, wydzielając acetylen:

CaC2 + 2H2O → Ca(OH)2 + C2H2↑

W temperaturze około 1100 °C reaguje z azotem cząsteczkowym, tworząc cyjanamidek wapnia (CaCN2):

CaC2 + N2 → CaCN2 + C

Zastosowanie

  • Środek redukujący w hutnictwie metali ciężkich
  • Produkcja azotniaku (nawozu sztucznego opartego na cyjanamidku wapnia)
  • Produkcja acetylenu
  • Dawniej stosowany jako źródło światła w przenośnych lampach karbidowych (karbidkach) oraz w latarniach morskich (poprzez bezpośrednie spalanie acetylenu); obecnie używany w niektórych latarkach czołowych, znajdujących zastosowanie w speleologii
  • Petarda domowej roboty (puszka karbidowa)
  • Środek odstraszający przed kretami i nornicami w ogrodach

Uwagi

Przypisy