Acaromorpha

Acaromorpha to takson stawonogów należący do gromady pajęczaków, który obejmuje roztocze oraz kapturce.

Do głównych cech charakterystycznych tych pajęczaków należy: zlanie się wszystkich zwojów nerwowych segmentów ciała, począwszy od trzeciego, w jedną masę okołoprzełykową, brak zamózgowej części gardzieli, a także brak brzusznego mięśnia rozwieracza gardzieli (łac. musculus pharyngealis sternalis). Dodatkowo, biodra nogogłaszczków są szeroko zrośnięte w częściach pośrodkowych, a odnóża krocze mają staw pomiędzy rzepką a golenią w postaci dwukłykciowego zawiasu. Ponadto, zarówno u roztoczy, jak i kapturców, występuje rozwój metamorficzny, który obejmuje sześcionogie stadia larwalne oraz ośmionogie stadia nimfalne.

Takson ten został wprowadzony w 1957 roku przez Wsiewołoda Dubinina. W pracy autorstwa Ludwiga van der Hammena z 1977 roku, roztocze zostały podzielone na dwie gromady: dręcze (Anactinotrichida), które były łączone z kapturcami (gromada Cryptognomae), oraz roztocze właściwe (Actinotrichida), które były powiązane z rozłupnogłowcami (gromada Epimerata). Acaromorpha zostały zidentyfikowane w analizie przeprowadzonej przez Petera Weygoldta i Hannesa Paulusa w 1979 roku pod nazwą Acarinomorpha, a także w badaniach Jeffreya Shultza z 1990 i 2007 roku.

Jednakże, wyniki analiz Gonzalo Giribeta i innych z 2002 roku wskazują na brak monofiletyzmu Acaromorpha, ponieważ roztocze zajmują bazalną pozycję wśród Micrura. Dodatkowo, Mirosława Dabert i inni w 2010 roku wykazali, że roztocze są difiletyczne; roztocze właściwe są siostrzane dla solfug, a dręcze dla zaleszczotków. W tym samym roku Almira Pepato i inni pokazali, że kapturce są siostrzane dla Tetrapulmonata, a roztocze właściwe są siostrzane dla solfug, tworząc z nimi Poecilophysidea. Analizy A. Pepato i P.B. Klimowej z 2015 roku wskazują na monofiletyczne Poecilophysidea, które są siostrzane dla dręczy. Wreszcie, badania Russella Garwooda i Jasona Dunlopa z 2014 roku ujawniają, że roztocza są difiletyczne oraz że tworzą klad z kapturcami i solfugami, a prace Jesúsa Ballesterosa i Prashanta Sharmy z 2019 roku wskazują, że roztocza są difiletyczne i najbliższe zaleszczotkom.

Przypisy