Acanthosoma labiduroides to gatunek pluskwiaka, który należy do podrzędu różnoskrzydłych oraz rodziny puklicowatych. Występuje głównie w wschodniej części Azji.
Taksonomia
Gatunek ten został po raz pierwszy opisany w 1880 roku przez Wasilija Jakowlewa w „Bulletin de la Société Impériale des Naturalistes de Moscou”. Jako miejsce typowe wskazano Władywostok w Rosji.
Morfologia
Jest to dość duży przedstawiciel swojego rodzaju. Ubarwienie górnej części ciała ma kolor zielony lub żółtozielony, często z kątami barkowymi przedplecza w kolorze od żółtego do czerwonego. Kąty te są rozwarte, lekko wystające, z zaokrąglonym wierzchołkiem i nie mają punktowania. Spód odwłoka ma listewki brzeżne z bardzo wąskimi, często ledwo zauważalnymi czarnymi znakami w tylno-bocznych kątach.
Samice charakteryzują się siódmym widocznym sternitem odwłoka, który ma głębokie, czarno obrzeżone wcięcie w tylnej krawędzi. Laterotergity ósmego segmentu odwłoka mają w części bliższej niemal równoległy przebieg, a następnie są załamane, z tylną częścią szeroko zaokrągloną. W okolicy odbytu, na dośrodkowych brzegach tych laterotergitów, znajduje się ciemny znak. Laterotergity dziewiątego segmentu odwłoka samicy są ukośnie skierowane i szeroko rozstawione.
Samiec posiada kapsułę genitalną, w której znajdują się dwa wydłużone, skierowane ku tyłowi wyrostki boczne. Mają one niemal równoległy przebieg i sięgają daleko poza wierzchołek zakrywki, z zaokrąglonymi końcami i drobną kępką szczecinek. Krawędź grzbietowa kapsuły genitalnej ma wąskie, głębokie, V-kształtne wcięcie pośrodku, a jej podgięcie jest delikatnie owłosione w części bliższej. Krawędź brzuszna kapsuły jest szeroko łukowato zakrzywiona, a jej podgięcie ma parę rozwartych, mocno zesklorotyzowanych, pigmentowanych ząbków umieszczonych po bokach kieszonek na paramery. Kształt paramer przypomina literę „T”. Dziesiąty segment odwłoka samca ma wypustkę w części grzbietowo-wierzchołkowej.
Biologia i występowanie
Gatunek ten był przedmiotem badań dotyczących kospecjacji między puklicowatymi a ich zewnątrzkomórkowymi, bakteryjnymi symbiontami jelitowymi.
Jest to gatunek palearktyczny i wschodnioazjatycki, dość pospolity. W Rosji można go spotkać na Syberii Wschodniej oraz w Dalekim Wschodzie, w tym na Kurylach. W Chinach został zaobserwowany w Tybecie, Gansu, Ningxia, Shaanxi, Syczuanie, Junnanie, Shanxi, Kuejczou, Henanie, Hubei, Kuangsi, Pekinie, Tiencinie, Zhejiangu, Liaoning, Jilinu i Heilongjiangu. W Japonii występuje na Hokkaido, Honsiu, Sikoku, Kiusiu, Rebun, Rishiri, Okushiri oraz Terui. Dodatkowo stwierdzono go w Korei Północnej, Korei Południowej, północnoindyjskim Himachal Pradesh, birmańskim stanie Czin oraz północnowietnamskiej prowincji Lào Cai.
Przypisy