Acanthopoidea to nadrodzina modliszek, która należy do podrzędu Eumantodea oraz infrarzędu Schizomantodea.
Charakterystyczne cechy tej grupy można dostrzec w budowie genitaliów samców – fallomer brzuszny wyróżnia się wydłużonym płatem nasadowym oraz niezesklerotyzowanym, błoniastym prawym brzegiem, który znajduje się pomiędzy wspomnianym płatem nasadowym a wierzchołkiem.
Modliszki z tej nadrodziny występują głównie w Nowym Świecie. Rodzaj Brunneria sięga zasięgiem do nearktycznej Ameryki Północnej, natomiast pozostałe gatunki występują jedynie w krainie neotropikalnej.
Taksonomia
Rodzina Acanthopsidae, wprowadzona przez Hermanna Burmeistera w 1838 roku, stanowi ważny element systematyki modliszek. Nadrodzina Acanthopoidea została zdefiniowana przez Julio Riverę i Gavina J. Svensona w 2016 roku w artykule opublikowanym w „Systematic Entomology”, obejmującą 8 rodzin i odpowiadająca kladowi PEPM (ang. polymorphic earless praying mantises, czyli „modliszki o zmiennej budowie pozbawione narządu tympanalnego”). W 2019 roku Christian J. Schwarz i Roger Roy w „Annales de la Société entomologique de France” zaproponowali nową klasyfikację modliszek, opierając się na danych morfologicznych. W tym nowym systemie klad PEPM zyskał wyższą rangę, stając się nanorzędem Amerimantodea w ramach parworzędu Artimantodea. W wyniku tych zmian, nadrodzina Acanthopoidea została zdefiniowana wężej, a zaliczane wcześniej do niej Thespidae zostały wyodrębnione do nowej nadrodziny Thespoidea.
Obecnie do nadrodziny Acanthopoidea zalicza się następujące rodziny:
- Acanthopidae Burmeister, 1838
- Angelidae Beier, 1935
- Coptopterygidae Giglio-Tos, 1915
- Liturgusidae Giglio-Tos, 1915
- Photinaidae Giglio-Tos, 1915