Acanthochlamys bracteata

Acanthochlamys bracteata P.C.Kao

Jest to gatunek wieloletnich, skrytopączkowych roślin zielnych, który należy do monotypowego rodzaju Acanthochlamys w rodzinie Velloziaceae. Roślina ta występuje w Chinach, w rejonie od wschodniego Tybetu po zachodni Syczuan. Acanthochlamys bracteata zasiedla zarośla oraz trawiaste zbocza na wysokości od 2700 do 3500 m n.p.m., kwitnie w czerwcu, a owoce pojawiają się w sierpniu.

Holotypem tego gatunku jest okaz zielnikowy, który został zebrany w prefekturze Ngawa przez Pao-Chun Kao w 1980 roku. Typ nomenklatoryczny jest przechowywany w herbarium Chongqing Municipal Academy of Chinese Materia Medica.

Morfologia

Pokrój

Rośliny mają kępiasty pokrój i osiągają wysokość od 1,5 do 5 cm.

Łodyga

Ich podziemne kłącze jest twarde i ma średnicę od 1 do 2 mm.

Liście

Liście odziomkowe są cylindryczne, zwężają się, są rowkowane i lekko wzniesione, osiągają długość od 2,5 do 7 cm, tworząc pochwy liściowe.

Kwiaty

Pęd kwiatostanowy jest wzniesiony, prosty i nieco krótszy od liści, osiągając długość od 2 do 5,5 cm. Kwiaty są obupłciowe, promieniste, występują pojedynczo lub w grupach po 2–5 w skrócony wachlarzyk, wsparty przez dwie podsadki o długości 8–10 mm. Szypułki są bardzo krótkie. Okwiat jest pojedynczy, przypomina koronę. Listki okwiatu mają kolor od czerwonego do purpurowego, są jajowate, u nasady zrośnięte i tworzą rurkę, a ich układ jest w dwóch okółkach – zewnętrzne mają długość 1,5–3 mm, a wewnętrzne są mniejsze. Pręciki są ułożone w dwóch okółkach, przy czym zewnętrzne są nieco większe od wewnętrznych, osadzone bliżej środka rurki okwiatu, a wewnętrzne przy nasadzie listków. Główki pręcików są podługowate i dwupylnikowe. Zalążnia ma kształt podługowaty, osiągając długość od 1,3 do 2 mm oraz średnicę 1 mm, jest wielozalążkowa. Szyjka słupka jest kolumnowata i ma długość od 2 do 3 mm, a znamię słupka jest dwu- lub trójklapowe.

Owoce

Owoce mają postać gąbczastej torebki, skośno-lancetowatej, lekko trójkątnej w przekroju, z dzióbkiem, o wymiarach 7×3 mm. Zawierają liczne, eliptyczne nasiona.

Przypisy