Acanthephippium
Rodzaj Acanthephippium należy do rodziny storczykowatych i obejmuje 13 różnych gatunków. Jego nazwa naukowa wywodzi się z greckiego terminu acanthos, co oznacza kolczasty, oraz ephippion, które oznacza siodło.
W skład tego rodzaju wchodzą sympodialne storczyki naziemne, a niekiedy także myko-heterotroficzne. Rośliny te występują w strefie tropikalnej oraz subtropikalnej Azji Południowo-Wschodniej, w takich krajach jak: Indie, Malezja, południowe Chiny, Birma, Tajlandia, Bangladesz oraz Filipiny. Preferują one głównie poszycie leśne, gdzie rosną w głębokim cieniu, często nieopodal rzek i strumieni na wysokości od 500 do 1400 m n.p.m.
Morfologia
Gatunki z tego rodzaju osiągają wysokość do około 80 cm. Rośliny te posiadają pseudobulwy o długości sięgającej około 25 cm. Z ich wierzchołków wyrastają 2-3 duże, składane oraz lancetowate liście, które mogą mieć długość do 65 cm. Kwiatostan rozwija się z boku pseudobulw i może zawierać od 3 do 6 kwiatów. Kwiaty są imponujące, osiągają długość około 4 cm, a ich listki okwiatu są prosto wzniesione lub mają kształt urny, co nadaje im nietypowy wygląd, przypominający kwiaty tulipanów. Ich okwiat może mieć kolor od ciemnożółtego, przez pomarańczowy aż po różowy, występując z dodatkowymi paskami lub kropkami. Kwiaty charakteryzują się intensywnym zapachem.
Systematyka
Rodzaj Acanthephippium został sklasyfikowany w plemieniu Collabieae, w obrębie podrodziny epidendronowe (Epidendroideae), w rodzinie storczykowate (Orchidaceae) oraz w rzędzie szparagowce (Asparagales), w ramach roślin jednoliściennych.
Wykaz gatunków
- Acanthephippium bicolor Lindl.
- Acanthephippium chrysoglossum Schltr.
- Acanthephippium curtisii Rchb.f.
- Acanthephippium eburneum Kraenzl.
- Acanthephippium gougahensis (Guillaumin) Seidenf.
- Acanthephippium javanicum Blume
- Acanthephippium lilacinum J.J.Wood & C.L.Chan
- Acanthephippium mantinianum L.Linden & Cogn.
- Acanthephippium parviflorum Hassk.
- Acanthephippium pictum Fukuy.
- Acanthephippium splendidum J.J.Sm.
- Acanthephippium striatum Lindl.
- Acanthephippium sylhetense Lindl.