Acacia harpophylla
Jest to gatunek rośliny należący do rodziny bobowatych oraz podrodziny brezylkowych (wcześniej klasyfikowany w mimozowych). Stanowi endemit flory australijskiej.
Morfologia
Pokrój
To drzewo osiągające wysokość do 25 metrów, charakteryzujące się parasolowatą koroną. Posiada zdolność do tworzenia odrośli korzeniowych.
Liście
Liściaki mają sierpowaty kształt, osiągając długość od 10 do 20 cm oraz szerokość od 7 do 20 mm. Są skórzaste i mają równoległe unerwienie, przy czym 3 do 7 żyłek jest bardziej wyraźnych.
Kwiaty
Kwiaty są 4-, a rzadziej 5-krotne, osadzone na szypułkach o długości od 10 do 20(30) mm, zebrane w krótkie grona o długości 2-10 mm. Pęki żółtych pręcików nadają im szczególny urok.
Owoce
Strąki mają prosty lub lekko zakrzywiony kształt, osiągając długość do 20 cm i szerokość od 5 do 10 mm. Są podłużnie unerwione, gładkie i zawierają brązowe nasiona o długości od 10 do 18 mm.
Gatunki podobne
Do gatunków podobnych zalicza się A. argyrodendron oraz A. cambagei.
Biologia i ekologia
Występowanie
Preferuje gleby gliniaste i jest gatunkiem dominującym w formacji roślinnej brigalow we wschodniej Australii. Posiada zdolność do regeneracji przez odrośla.
Przypisy
Bibliografia
Acacia harpophylla. World Wide Wattle. [dostęp 2009-09-23]. (ang.).