Abydos (Azja Mniejsza)

Abydos

Abydos (gr. Ἄβυδος) to starożytne miasto zlokalizowane w Troadzie, w regionie Myzji w Azji Mniejszej, blisko obecnego Nara Burnu przy cieśninie Hellespont. Naprzeciwko Abydos, po europejskiej stronie cieśniny, znajdowało się miasto Sestos, oddalone o mniej niż 2 kilometry.

Historia Abydos

Abydos zostało uwzględnione w Iliadzie [II 836] w kontekście sprzymierzeńców Troi. Jak twierdzi Strabon [II 4.8], miasto mogło być pierwotnie osiedlem trackim. W okolicach 700 roku p.n.e. Abydos stało się kolonią Milezyjczyków w ramach wielkiej kolonizacji, uzyskując zgodę władcy Lidii, Gygesa.

W 512 roku p.n.e. miasto zostało zniszczone przez Dariusza I. Natomiast w 480 roku p.n.e. Kserkses I zbudował w tym miejscu dwa mosty nad Hellespontem, co miało miejsce podczas jego inwazji na Grecję.

Abydos należało do Ateńskiego Związku Morskiego, a po wojnie peloponeskiej stacjonował tam garnizon spartański. W trakcie wojny korynckiej w pobliżu Abydos doszło do bitwy pod Kremaste. W późniejszych wiekach miasto ponownie znalazło się pod panowaniem Achemenidów.

Abydos przetrwało do okresu późnego Bizancjum, pełniąc funkcję punktu poboru cła. Jego znaczenie zmalało po tym, jak tę rolę przejęła twierdza zbudowana przez Mehmeda II Zdobywcę w okolicach cieśniny Dardanele (około 1456 roku).

Miasto jest również związane z mitem o Helle, córce Atamosa, od której imienia pochodzi nazwa Hellespontu, cieśniny, w której utonęła. Inna legenda opowiada o Hero i Leandrze – zakochanej parze rozdzielonej przez cieśninę.