ABVD – schemat chemioterapii
ABVD to protokół chemioterapeutyczny stosowany jako pierwsza linia leczenia chłoniaka Hodgkina. Zawiera cztery leki cytostatyczne: doksorubicynę (znaną również jako adriamycyna), bleomycynę, winblastynę oraz dakarbazynę.
Wskazania
Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) z 2018 roku, schematy ABVD oraz BEACOPP (w połączeniu z radioterapią) są rekomendowane jako główna metoda leczenia nowo zdiagnozowanego chłoniaka Hodgkina.
Podawanie
Standardowo każdy cykl ABVD trwa cztery tygodnie, w trakcie których leki są podawane w dwóch terminach (dnia 1 i 15). Wszystkie cztery leki są wprowadzane do organizmu za pomocą wlewu dożylnego.
Dawkowanie leków w 28-dniowym cyklu ABVD przedstawia się następująco:
- doksorubicyna – 25 mg/m² w dniach 1 i 15
- bleomycyna – 10 mg/m² w dniach 1 i 15
- winblastyna – 6 mg/m² w dniach 1 i 15
- dakarbazyna – 375 mg/m² w dniach 1 i 15
Liczba cykli leczenia zależy od tolerancji pacjenta na chemioterapię oraz od stadium zaawansowania choroby. W maksymalnym przypadku podaje się do 8 cykli ABVD.
Efekty uboczne
Większość działań niepożądanych występujących podczas terapii ABVD jest tymczasowa. Do najczęstszych efektów ubocznych należą:
- przebarwienia moczu – kolor moczu może zmieniać się na różowo-czerwony przez okres do 24 godzin po podaniu ABVD, co jest spowodowane działaniem doksorubicyny
- nudności i wymioty
- zmęczenie – zazwyczaj występuje pod koniec cyklu i może utrzymywać się przez kilka tygodni
- pancytopenia – może prowadzić do samoistnych siniaków i krwawień, anemii oraz zwiększonego ryzyka zakażeń bakteryjnych
- opryszczkowe zapalenie jamy ustnej
- utrata włosów – jest to zjawisko prawie zawsze występujące, jednak włosy odrastają po zakończeniu leczenia, choć mogą różnić się strukturą i kolorem od pierwotnych.