Abusir

Abusir – Starożytna Nekropolia Egipska

Abusir to nekropolia z czasów starożytnego Egiptu, usytuowana około 2,5 km na północ od Sakkary oraz 1,5 km na południowy wschód od Abu Gurab.

Na tym terenie wzniesiono 14 piramid, z czego cztery najważniejsze są związane z władcami V dynastii – pierwszymi, którzy przyjęli tytuł Sa-Re, co oznacza „Syn Słońca”. Piramidy te w Abusir często określane są mianem „Piramid Synów Słońca”. W mitologii mówi się, że ich narodziny miały miejsce pod opieką samego Ra, który wyprosił u bogów przychylność dla matki Radżedet, co zaowocowało szczęśliwym rozwiązaniem. Radżedet urodziła trzech zdrowych synów, którzy byli pierwszymi władcami nowej V dynastii.

Najważniejsze obiekty w nekropolii Abusir

  • Piramida Sahure
  • Piramida Niuserre
  • Piramida Neferirkare I
  • Piramida Ranefereta
  • Piramida królowej Chentkaus II
  • Zespół kultu Słońca Userkafa
  • Zespół kultu Słońca Niuserre
  • Mastaba Ptahszepsesa – „wezyra Jedynego Przyjaciela Majestatu Jego, Przełożonego Tajemnic i Naczelnika Robót”.

Najlepiej zachowanym obiektem w Abusir jest zespół budowli Sahure, który obejmuje piramidę „Ba Sahure pojawia się w chwale”, a także Dolną i Górną Świątynię. Te świątynie są doskonałym przykładem umiejętności budowlanych starożytnych Egipcjan, w których zastosowano różnorodne kolory kamieni: biały wapień i alabaster, czerwony oraz czarny granit, a także czarny bazalt. Szacuje się, że w czasach swojej świetności, świątynie te były ozdobione reliefami zajmującymi około 10 000 m², z których większość została zrabowana i zniszczona w XIX wieku. Obecnie piramidy w Abusir są w stanie znacznego zniszczenia.

Interesującym obiektem jest mastaba Ptahszepsesa, która stanowi labirynt sal i korytarzy, niegdyś bogato zdobionych malowidłami i reliefami. Niestety, obecnie jest w znacznym stopniu zniszczona i okradana. Dobrze zachowały się jedynie zejście oraz korytarze prowadzące do komory grobowej (komory odrodzenia). Sama komora nie ma stropu i zawiera dwa sarkofagi – dla Ptahszepsesa oraz jego żony.

W południowej części nekropolii znajduje się piramida królowej Chentikaus, małżonki króla Neferirkare, którego piramida usytuowana jest tuż obok. Na północ od niej leżą ruiny Świątyni Kultu Słonecznego Userkafa, założyciela świętego okręgu Abusir. Jeszcze dalej znajdują się ruiny podobnej świątyni króla Niuserre, w której znajduje się stół ofiarny o wymiarach 6×6 m, wykonany z jednego bloku alabastru.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Misja archeologiczna japońskiego Uniwersytetu Waseda. waseda.jp. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-01)]. (ang.)