Abu Umar asz-Sziszani

Abu Umar asz-Sziszani

Abu Umar asz-Sziszani, znany również jako Tarchan Batiraszwili, pseudonim Umar Czeczen (urodzony w 1982 lub 1986 roku w Birkiani, zmarł 13 lipca 2016) był terrorystą powiązanym z Państwem Islamskim oraz obywatelem gruzińskim o czeczeńskim pochodzeniu.

Życiorys

Urodził się w Gruzji jako syn Gruzina, chrześcijanina, oraz Czeczenki, muzułmanki. W latach 2006–2007 służył w armii gruzińskiej, gdzie przeszedł zasadniczą służbę wojskową. Po tym okresie stał się żołnierzem zawodowym i brał udział w wojnie osetyjskiej w 2008 roku, osiągając stopień sierżanta. Służył w jednostce wywiadu i przeszedł szkolenie w zakresie zwalczania terroryzmu oraz walki z partyzantami, prowadzone przez Amerykanów. W 2010 roku, z powodu zdiagnozowanej gruźlicy, został uznany za niezdolnego do dalszej służby. Po kilku miesiącach został aresztowany za nielegalny zakup i posiadanie broni, a następnie skazany na trzy lata więzienia. Został jednak zwolniony przedterminowo po roku z uwagi na zły stan zdrowia. Jak twierdził jego ojciec, to właśnie w czasie pobytu w więzieniu Tarchan Batiraszwili stał się zwolennikiem fundamentalizmu sunnickiego, chociaż w innej wypowiedzi wskazywał, że jego radykalne poglądy mogły być wynikiem wpływu starszego brata Tamaza.

Później wyjechał do Turcji, a w marcu 2012 roku dotarł do Syrii, która była wówczas w trakcie wojny domowej. Tam, posługując się pseudonimem Umar Czeczen, dzięki swojemu wojskowemu doświadczeniu, stał się jednym z czołowych dowódców syryjskiej opozycji rządowej, promującej ideologię fundamentalizmu islamskiego. Początkowo dowodził brygadą ochotników czeczeńskich, współpracującą z Frontem Obrony Ludności Lewantu. W marcu 2013 roku jego oddziały połączyły się z innymi grupami, tworząc Armię Emigrantów i Zwolenników, której był dowódcą.

W 2014 roku przystąpił do Państwa Islamskiego, gdzie doradzał w sprawach wojskowych liderowi grupy, Abu Bakrowi al-Baghdadiemu. Dowodził operacjami wojskowymi ISIS na północy Syrii, w takich miejscach jak Aleppo, Ar-Rakka, Latakia oraz północna część muhafazy Idlib. Na przełomie 2013 i 2014 roku nosił tytuł emira północnej Syrii. Był kluczową postacią podczas ofensywy ISIS w irackiej prowincji Anbar w 2014 roku, osobiście dowodząc oddziałem tysiąca rosyjskojęzycznych bojowników. Zasiadał w Szurze – radzie zarządzającej Państwem Islamskim, a w ocenie Stanów Zjednoczonych był uważany za „ministra wojny”. Za informacje prowadzące do jego eliminacji przewidziana była nagroda w wysokości 5 milionów dolarów.

W marcu 2016 roku Amerykanie ogłosili, że asz-Sziszani zginął w północnej Syrii w wyniku nalotu, jednak później przyznali, że przeżył. Pojawiły się także doniesienia, że został ranny i zmarł kilka dni później. W lipcu 2016 roku asz-Sziszani ponownie znalazł się w centrum amerykańskich ataków. 13 lipca 2016 roku Państwo Islamskie ogłosiło jego śmierć, twierdząc, że zginął w walce pod Asz-Szarkat podczas irackiej ofensywy na Mosul.

Przypisy