Abu Tur

Abu Tur (arab. أبو طور; hebr. אבו תור) to osiedle mieszkalne umiejscowione w Jerozolimie w Izraelu, w obrębie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie

Osiedle usytuowane jest w południowo-wschodniej części miasta. Na południu graniczy z osiedlem Wschodni Talpijjot, na zachodzie z Ha-Moszawą ha-Germanit, na północy z Silwan, a na wschodzie z wioską Dżabal Batin al-Hawa.

Historia

Nazwa osiedla odnosi się do oficera armii Saladyna, znanego jako Szihab ad-Din al-Mukaddasi, lecz powszechnie nazywanego szejkiem Ahmad at-Tureh (w skrócie Abu Tur). Wzgórze, na którym zbudowano osiedle, nosi nazwę Dżabal Dajr Abu Tur (góra klasztoru Abu Tur) lub „Góra Diabła”. Legenda głosi, że mieścił się tu dom arcykapłana żydowskiego Kajfasza, w którym Judasz Iskariota wydał Jezusa Chrystusa Sanhedrynowi za trzydzieści srebrników, a następnie popełnił samobójstwo. Istnieją przypuszczenia, że w przeszłości znajdował się tu klasztor pod wezwaniem św. Marka.

Pod koniec XIX wieku Abu Tur stało się dzielnicą, w której zamieszkiwali Muzułmanie, Chrześcijanie oraz Żydzi z Jerozolimy.

W trakcie wojny o niepodległość w 1948 roku miały miejsce walki żydowsko-arabskie o osiedle. Po wojnie granica przebiegała przez osiedle, dzieląc je na dwie części. Zachodnia część znalazła się w Izraelu, natomiast wschodnia weszła w skład Transjordanii. Pomiędzy nimi istniał wąski pas osiedla, który stanowił strefę zdemilitaryzowaną, patrolowaną przez międzynarodowe siły UNTSO. W styczniu 1949 roku Mosze Dajan zaproponował wymianę terytoriów w rejonie Jerozolimy, w tym połączenie całego osiedla Abu Tur, jednak jego propozycja została odrzucona.

Po wojnie sześciodniowej w 1967 roku całe osiedle znalazło się pod izraelską kontrolą.

Przypisy