Abu Szadi Ahmad Zaki

Ahmad Zaki Abu Szadi (1892-1955) był egipskim dramatopisarzem, poetą, tłumaczem oraz krytykiem literackim.

Urodził się jako syn prawnika z Kairu, który miał zainteresowania literackie i był wydawcą tygodnika Al-Imam (Przywódca) oraz gazety ’Az-Zahir (Jawny). Abu Szadi pracował również jako lekarz i był profesorem na Uniwersytecie w Aleksandrii. W latach 1912-1922 mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie ożenił się z Angielką.

W 1932 roku, dzięki jego inicjatywie, powstała poetycka grupa o romantycznej orientacji, znana jako Stowarzyszenie Apollo. W skład grupy wchodzili m.in. Ali Mahmud Taha, Ibrahim Nadżi, Sajjid Kutb, Muchtar al-Wakil oraz Salih Dżaudat. Grupa wydawała własne czasopismo literackie Apollo, które publikowało współczesne utwory literackie autorów piszących w języku arabskim, nie tylko z Egiptu.

Abu Szadi sformułował kluczowe założenia Stowarzyszenia Apollo w kilku punktach:

  • rozwój poezji arabskiej poprzez literackie współzawodnictwo poetów,
  • dążenie do odrodzenia artystycznego w poezji,
  • wspieranie poetów w ich rozwoju artystycznym poprzez mecenat finansowy oraz obrona ich godności.

Pisał utwory w stylu romantycznym, symbolicznym, realistycznym oraz nowatorskie w formie shir mursal (biały wiersz). Wśród jego licznych zbiorów poezji znajduje się debiutancki Anda al-fadżr (Rosa jutrzenki) z 1910 roku.

Przypisy

Bibliografia

J. Bielawski, K. Skarżyńska-Bocheńska, J. Jasińska, Nowa i współczesna literatura arabska 19 i 20 w. Literatura arabskiego Wschodu, Warszawa 1978, s. 269-276.