Abu Snan (hebr. אבו סְנאן, arab. أبو سنان; ang. Abu Sinan) to samorząd lokalny zlokalizowany w Dystrykcie Północnym w Izraelu.
Położenie
Miejscowość Abu Snan znajduje się na wysokości 76 metrów n.p.m. w Zachodniej Galilei. Usytuowana jest na wzgórzach, które wznoszą się na wschód od równiny wybrzeża Izraela. Na północnym wschodzie wznoszą się góry Górnej Galilei. Z okolicznych wzgórz spływają strumienie, z czego na zachodzie płynie strumień Zoch, a na południu strumień Jasaf. Teren wokół miejscowości opada w kierunku zachodnim ku oddalonemu o 8 km wybrzeżu Morza Śródziemnego. W sąsiedztwie znajdują się miejscowości: Kafr Jasif, Januch-Dżat, Jirka, kibuc Bet ha-Emek, moszaw Amka, wsie komunalne Aszerat i Kelil oraz chrześcijańska wieś Nes Ammim.
Podział administracyjny
Abu Snan jest częścią Poddystryktu Akki w Dystrykcie Północnym.
Demografia
Z danych Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych wynika, że w 2011 roku w Abu Snan mieszkało ponad 12,8 tys. osób, z czego 53,3% stanowili Arabowie muzułmanie, 16,8% Arabowie chrześcijanie, a 29,9% Druzowie. W 2011 roku wskaźnik wzrostu populacji wynosił 2,4%. Z danych z 2009 roku wynika, że średnie wynagrodzenie pracowników w Abu Snan wynosiło 4539 ILS, podczas gdy średnia krajowa wynosiła 7070 ILS.
Źródło danych: Central Bureau of Statistics.
Historia
Historycy podają różne daty założenia osady, jedni wskazują na XI wiek, inni na XIII wiek. Pierwotna nazwa wioski brzmiała Nijmat al-Subah i była położona na wzgórzu, około 2 km od obecnego miejsca. W 1250 roku krzyżowcy zbudowali tutaj zamek nazwany Busnen. W 1617 roku druzyjski emir Fahr ed-Din al-Mani zbudował pałac dla swojego syna Alego. Po I wojnie światowej, w 1918 roku, cała Palestyna znalazła się pod brytyjskim panowaniem. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 z 29 listopada 1947 roku przyznała rejon Abu Snan państwu arabskiemu. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, na początku 1948 roku, siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej wkroczyły do miasteczka, paraliżując żydowską komunikację w całej Zachodniej Galilei. W trakcie I wojny izraelsko-arabskiej, Izraelczycy przeprowadzili operację „Dekel” i 10 lipca 1948 roku bez walki zajęli Abu Snan. W przeciwieństwie do wielu innych arabskich wiosek w Galilei, Izraelczycy nie wysiedlili jej mieszkańców, co pozwoliło na zachowanie arabskiego charakteru miejscowości. W 1964 roku osada uzyskała prawa do niezależnego samorządu lokalnego, co umożliwiło jej mieszkańcom wybór własnej lokalnej rady. Podczas intifady Al-Aksa, 9 września 2001 roku, mieszkaniec Abu Snan przeprowadził zamach samobójczy na stacji kolejowej w Naharijji, zabijając 3 Izraelczyków i raniąc 30 osób, co było pierwszym takim atakiem przeprowadzonym przez izraelskiego Arab.
Nazwa
Nazwa miejscowości w języku arabskim oznacza „Zębaty” i według lokalnej legendy jest związana z nazwą miecza założyciela wioski, szejka Bazza. Po licznych bitwach miecz ten stał się mocno wyżłobiony i miał „zęby” (po arabsku „sinan”), co dało początek nazwie miejscowości.
Symbole
Herb Abu Snan został oficjalnie zaprezentowany w maju 1968 roku. Ma formę otwartej książki z dwoma kłosami pszenicy, co symbolizuje rozwój edukacji oraz rolnictwo, które od zawsze stanowiło fundament lokalnej gospodarki. Miejscowość nie dysponuje oficjalną flagą, w razie potrzeby używa białej flagi z niebieskim herbem w centrum.
Polityka
Siedziba lokalnych władz znajduje się przy ulicy Sultan el-Atrasz w centrum Abu Snan.
Architektura
Miasteczko cechuje typowa dla arabskich osiedli architektura, z wąskimi i krętymi uliczkami oraz gęstą zabudową. Rozwój zabudowy odbywał się w sposób chaotyczny, bez wyraźnego stylu architektonicznego. Chociaż zabudowa w centrum ma charakter miejski, na obrzeżach przybiera wiejski wygląd.
Kultura
W Abu Snan działa centrum kultury arabskiej oraz biblioteka miejska, a także muzeum folkloru Druzów.
Edukacja i nauka
W miejscowości znajduje się 6 szkół, w tym 4 szkoły podstawowe. W 2010 roku uczyło się w nich ponad 3 tys. uczniów, w tym 1,6 tys. w szkołach podstawowych. Średnia liczba uczniów w klasie wynosiła 27.
Religia
Ludność Abu Snan tworzy zróżnicowaną mozaikę religijną, w której przeważają muzułmanie, a także występują mniejsze grupy Druzów i chrześcijan. Wszystkie grupy religijne współżyją w zgodzie.
Sport i rekreacja
W zachodniej części miejscowości znajduje się boisko do piłki nożnej, a w północnej części basen pływacki. Mniejsze boiska oraz sale sportowe są zlokalizowane przy szkołach.
Gospodarka
Lokalna gospodarka opiera się na handlu i rzemiośle, a wielu mieszkańców dojeżdża do pracy do pobliskich stref przemysłowych.
Transport
Z Abu Snan wyjeżdża się na południowy zachód do sąsiedniego Kafr Jasif, przez który przebiega droga nr 70. Podążając nią na północny zachód, można dotrzeć do kibucu Bet ha-Emek i wioski Aszerat, a jadąc na południe, do miejscowości Julis i Dżudajda-Makr. Lokalna droga prowadzi na wschód do miejscowości Jirka. Można również dotrzeć lokalną drogą do drogi nr 8721, przebiegającej na północ od miejscowości. Ta droga prowadzi do położonej na zachodzie wioski Szajch Dannun lub na wschodzie do miejscowości Januch-Dżat. Mniejsza droga idzie dalej na północ do wsi Klil.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Zdjęcie satelitarne Abu Snan. [w:] Google Maps [on-line]. [dostęp 2013-03-07]. (ang.).
Mapa Abu Snan. [w:] Amudanan [on-line]. [dostęp 2013-03-07]. (hebr.).