Abu Roasz
Abu Roasz to północna część nekropolii memfickiej, usytuowana 10 km na północ od Gizy. Jej nazwa wywodzi się od pobliskiego współczesnego miasteczka arabskiego, które w 2006 roku miało 17 285 mieszkańców.
Ten teren był miejscem pochówków już w czasach prehistorycznych oraz w okresie tynickim, obejmującym I i II dynastię.
Najbardziej znanym obiektem w Abu Roasz są zachowane do kilku metrów ruiny piramidy Dżedefre, władcy starożytnego Egiptu z IV dynastii. Jest to najdalej na północ położona, znana piramida władcy starożytnego Egiptu.
Podczas wykopalisk odkryto fragmenty posągów z różowego kwarcytu, w tym głowę króla Dżedefre oraz dolną część posągu siedzącego Dżedefre, przy którym w pozycji klęczącej znajduje się jego żona Hetepheres II. Z kompleksu piramidy Dżedefre w Abu Roasz pochodzi figura, która prawdopodobnie jest pierwszym znanym sfinksem.
W 2002 roku, archeolodzy szwajcarscy przypadkowo natrafili na kolejną i jak dotąd ostatnią, 110. znaną piramidę egipską, należącą do królowej, prawdopodobnie żony Dżedefre lub wnuczki Chufu. W pozostałościach grobowca odkryto trzy komory, fragmenty sarkofagu, ceramikę oraz alabastrowe wazy.
Przypisy
Bibliografia
Nicolas Grimal: Dzieje starożytnego Egiptu. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2004. ISBN 83-06-02917-8. Brak numerów stron w książce.
Jean-Claude Fredouille, Guy Racher: Cywilizacje śródziemnomorskie leksykon. Katowice: Wydawnictwo Książnica, 2007, s. 46. ISBN 978-83-245-7566-4.
Linki zewnętrzne
Misja archeologiczna Uniwersytetu Genewskiego w Abu Roasz. unige.ch. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-23)]. (fr.)
O odkryciu 110. piramidy egipskiej w Abu Roasz (Edukurier na podstawie doniesienia PAP)