Abu Lahab

Abu Lahab

Abu Lahab, znany również jako Abd al-Uzza Ibn Abd al-Muttalib (arab. عبد العزة بن المطلب; zmarł około 624 roku) – był jednym ze stryjów proroka Mahometa. Jego prawdziwe imię, Abd al-Uzza, wskazuje na jego związki z dawnymi wierzeniami, ponieważ oznacza „sługa bogini Uzzy”. Natomiast przydomek Abu Lahab przypisuje się jego zawsze rumianym policzkom. Z małżeństwa z Umm Dżamil miał dwóch synów, Utbę i Utajbę. Szyici twierdzą, że miał romans z Lajlą Bint Harmala, matką wodza Amra Ibn al-Asa, który zdobył Egipt, jednak sunnici temu zaprzeczają. Służąca Abu Lahaba, Suwajba, była mamką Mahometa oraz Hamzy, innego stryja proroka, a później nawróciła się na islam.

„Wa sabaha”

Inny hadis wskazuje, że Abu Lahab nie zaakceptował islamu, gdyż straciłby w ten sposób swoją uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie.

Pewnego razu, gdy Mahomet modlił się przy Kabie, Abu Lahab rzucił wnętrznościami ofiarowanej kozy, które przeleciały mu nad głową.

Okoliczności śmierci Abu Lahaba

Po przegranej bitwie pod Badr w 624 roku, w której zginęło wielu Mekkańczyków w walce z muzułmanami, Abu Rafi, niewolnik wyzwolony przez Mahometa i żonę jego stryja, Abbasa, Umm Fadl, usiadł w dużym namiocie przy źródle Zamzam i zaczął ostrzyć strzały. W tym momencie zbliżył się Abu Lahab, który nie brał udziału w bitwie, ale wysłał w zastępstwie Amra Ibn al-Asa. Gdy Abu Sufjan Ibn Harb, ówczesny lider Mekkańczyków, przybył z wiadomością o zwycięstwie muzułmanów, Umm Fadl i Abu Rafi nie mogli ukryć swojej radości, a młody wyzwoleniec nawet zawołał: „To sprawa aniołów!” Wściekły Abu Lahab rzucił się na Abu Rafiego, chwycił go za głowę i bił ją o ziemię, a Umm Fadl, chwytając jeden z masztów namiotu, uderzyła napastnika w głowę, powodując widoczną ranę czaszki. Tydzień później zmarł z powodu infekcji związanej z raną. Jego rodzina pozostawiła ciało Abu Lahaba w domu przez 2 lub 3 dni. Dopiero gdy ktoś zwrócił uwagę, że to wstyd zostawiać zmarłego, aby zgnił bez pochówku, jego synowie polali ciało wodą, wynieśli je poza miasto i obrzucili kamieniami, aż zostało zakryte.

Abu Lahab w Koranie

Imię Abu Lahaba zostało uwiecznione (choć w negatywnym kontekście) w Koranie, w jednej z ostatnich sur tej księgi (111.) – zatytułowanej Al-Masad.