Abstoma purpureum

Abstoma purpureum (Lloyd) G. Cunn.

Gatunek grzybów należący do rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae).

Systematyka i nazewnictwo

W klasyfikacji według Index Fungorum należy do: Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi.

Po raz pierwszy opisany został w 1922 roku przez Curtisa Gatesa Lloyda, który nadał mu nazwę Catastoma purpurea. Obecną, uznaną przez Index Fungorum, nazwę wprowadził Gordon Cunningham w 1926 roku.

Synonim: Catastoma purpurea Lloyd.

Morfologia

Grzyby z gatunku Abstoma purpureum tworzą bulwiaste, podziemne owocniki. Ich średnica wynosi około 4 cm, a owocniki składają się z purpurowej gleby otoczonej cienkim, ciemnofioletowym endoperydium oraz grubym (do 3 mm) twardym fioletowym egzoperydium, które zawiera w swojej strukturze ziarna piasku. Po osiągnięciu dojrzałości, egzoperydium pęka w sposób nieregularny, uwalniając zarodniki. Zarodniki Abstoma purpureum mają kształt kulisty lub lekko eliptyczny, osiągają średnicę około 10–14 μm i są intensywnie orzechowe, a ich powierzchnia pokryta jest siatkowatym wzorem.

Występowanie i siedlisko

Abstoma purpureum jest endemitem, który występuje w Nowej Zelandii. Rośnie na wydmach, w piasku, gdzie formuje owocniki pod powierzchnią ziemi.

Przypisy