Abscam

Abscam

Abscam (czasami określane jako ABSCAM) to operacja specjalna przeprowadzona przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) przez oddział FBI w Hauppauge na Long Island na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Inicjowana początkowo w celu monitorowania obrotów skradzionymi dobrami, szybko nakierowała swoje działania na zwalczanie korupcji wśród polityków oraz urzędników państwowych.

Działania prowokacyjne doprowadziły do postawienia zarzutów o korupcję jednemu senatorowi, pięciu kongresmenom, senatorowi stanowemu z New Jersey, członkom Rady Miejskiej Filadelfii oraz inspektorowi Immigration and Naturalization Service.

Operacja

W 1978 roku FBI stworzyło fikcyjną firmę o nazwie „Abdul Enterprises, Ltd”. Agenci FBI, działający pod fałszywym nazwiskiem Karim Abdul Rahman, który był nieistniejącym szejkiem z Bliskiego Wschodu, podczas nagrywanych rozmów z przedstawicielami władz oferowali łapówki w zamian za różne korzyści polityczne dla „szejka”. Spotkania miały miejsce w domu w Waszyngtonie, luksusowym jachcie na Florydzie oraz pokojach hotelowych w Pensylwanii i New Jersey, gdzie przedstawiciele władz rozmawiali z tajemniczym szejkiem, który pragnął:

  • uzyskać azyl w Stanach Zjednoczonych,
  • zainwestować swoje pieniądze,
  • otrzymać pomoc w wyprowadzeniu swoich funduszy z ojczystego kraju.

Większość operacji nadzorował Melvin Weinberg, karany oszust, który został zatrudniony przez FBI w tym celu. Była to pierwsza operacja FBI skierowana przeciwko skorumpowanym przedstawicielom władzy; do lat 70. XX wieku jedynie dziesięciu kongresmenów zostało skazanych za przyjmowanie łapówek.

2 lutego 1980 roku program telewizyjny NBC Nightly News jako pierwszy poinformował opinię publiczną o operacji, która była wymierzona w członków Kongresu. Nazwa kodowa operacji „Abscam” to skrót od „Abdul scam” (oszustwo Abdula).

Oskarżeni

Wśród 31 przedstawicieli władz, którzy byli celem operacji, jeden senator (Harrison A. Williams, demokrata z New Jersey) oraz pięciu kongresmenów (John Jenrette, demokrata z Karoliny Południowej, Richard Kelly, republikanin z Florydy, Raymond Lederer, demokrata z Pensylwanii, Michael Myers, demokrata z Pensylwanii oraz Frank Thompson, demokrata z New Jersey) zostało oskarżonych o korupcję i skazanych w oddzielnych procesach w 1981 roku. Większość oskarżonych polityków zrzekła się swoich mandatów, z wyjątkiem Myersa, który musiał zostać usunięty z Kongresu, a Williams nie zrzekł się mandatu aż do momentu, gdy w Izbie ogłoszono głosowanie w jego sprawie.

Skazanych zostało również pięciu innych przedstawicieli władz niższego szczebla, w tym senator stanowy z New Jersey Angelo Errichetti, trzech członków filadelfijskiej Rady Miejskiej oraz inspektor INS.

Przypisy

Bibliografia

Andrzej Bartnicki, Krzysztof Michałek, Izabella Rusinowa, Encyklopedia historii Stanów Zjednoczonych Ameryki, Egross Morex, Warszawa 1992, ISBN 83-85253-07-6.