Abruzja
Abruzja (wł. Abruzzo) to region administracyjny we Włoszech, zlokalizowany w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Sąsiaduje z regionami Marche, Lacjum oraz Molise.
Najważniejsze miasta w tym regionie to: Pescara (największy port), Chieti oraz Teramo.
Większość obszaru regionu zajmują Apeniny Środkowe, w tym najwyższe szczyty, takie jak Corno Grande (2912 m n.p.m.) oraz Monte Amaro (2795 m n.p.m.). Główne rzeki to: Vomano, Pescara, Sangro oraz Trigno. Na Apeninach znajduje się również jezioro Fucino.
Nad morzem można znaleźć liczne kąpieliska, a w górach zlokalizowane są ośrodki sportów zimowych.
Podział administracyjny
Region Abruzja dzieli się na cztery prowincje, które są jednostkami administracyjnymi niższego szczebla:
- prowincja Chieti;
- prowincja L’Aquila;
- prowincja Pescara;
- prowincja Teramo.
Historia
W czasach starożytnych obszar ten nosił nazwę Aprutium i był zamieszkany przez plemiona italskie. W 304 r. p.n.e. został podbity przez Rzymian. W VII wieku region znalazł się pod kontrolą Longobardów, a północna część stała się częścią księstwa Spoleto, podczas gdy południowa (Molise) weszła w skład Księstwa Benewentu. Od IX wieku region zaczęto nazywać Abruzja. W XII wieku znalazł się pod rządami Normanów, stając się częścią Królestwa Sycylijskiego. Region wspierał cesarza Fryderyka II, który w 1240 roku założył miasto L’Aquila, w jego walce z papiestwem. Po upadku Hohenstaufów, w połowie XIII wieku, region przeszedł pod władzę kolejno Andegawenów (od 1282 w Królestwie Neapolu), a następnie królów Hiszpanii i Burbonów. Od 1861 roku jest częścią zjednoczonego Królestwa Włoskiego.
Gospodarka
Abruzja jest regionem o charakterze rolniczo-przemysłowym. Uprawia się tutaj zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, winorośl, drzewa owocowe, oliwki oraz warzywa. Hoduje się bydło i owce, a także prowadzi rybołówstwo morskie. W regionie wydobywa się gaz ziemny oraz boksyty.
Polityka
Prezydentem regionu jest od 2019 roku Marco Marsilio (FdI).
Galeria
Przypisy
Linki zewnętrzne
Strona internetowa regionu Abruzja
Strona internetowa turystyki regionu Abruzja w języku angielskim
Informacje o Abruzji w języku polskim. abruzja.info. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-24)].