Abras de Mantequilla
Abras de Mantequilla to rozległy obszar podmokły położony w prowincji Los Ríos w środkowym Ekwadorze. Stanowi on siedlisko dla wielu zagrożonych gatunków ptaków. Obszar ten został objęty ochroną na mocy konwencji ramsarskiej 14 marca 2000 roku.
Położenie
Abras de Mantequilla znajduje się w środkowej części Ekwadoru, w dorzeczu rzeki Guayas. W jego pobliżu leżą trzy miejscowości: Vinces, Baba oraz Puebloviejo. Powierzchnia obszaru zalewowego szacowana jest na od 22 500 do 29 000 hektarów, a całość zajmuje ponad 67 tysięcy hektarów. Największymi zbiornikami wodnymi w tej okolicy są Mantequilla, Cimarrón, El Garzal, Zapallo i San Juan, które usytuowane są na wysokości od 30 do 60 m n.p.m. Zasilane są głównie wodami deszczowymi oraz ciekiem wodnym, z rzeką Nuevo na czołowej pozycji.
Klimat
Rejon Abras de Mantequilla charakteryzuje się klimatem tropikalnym. Średnia roczna temperatura wynosi około 25 °C. Najwyższe temperatury odnotowuje się w porze deszczowej, która trwa od grudnia do kwietnia, a w tym czasie wilgotność osiąga również najwyższe wartości. Roczna średnia wilgotność wynosi 82%, a roczne opady wynoszą około 1260 mm, które występują średnio przez 116 dni w roku. Większość opadów przypada na porę deszczową, co powoduje podniesienie poziomu wody w jeziorach o 5–8 metrów, co daje nawet do 50 milionów m³ wody w całym obszarze podmokłym. Dodatkowo, dzięki przechwytywaniu wód z okolicznych rzek, Abras de Mantequilla przyczynia się do ograniczenia powodzi w regionie.
Fauna
Obszar Abras de Mantequilla stanowi siedlisko dla około 120 gatunków ptaków, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem. Występują tam między innymi przedstawiciele ośmiu gatunków endemicznych, takich jak garncarz jasnonogi (Furnarius leucopus), dzięcioł szkarłatny (Veniliornis callonotus), sóweczka peruwiańska (Glaucidium peruanum) oraz drozd żółtooki (Turdus maculirostris). Ponadto, fauna awifauny obejmuje także cyranki modroskrzydłe (Spatula discors), lelczyki małe (Chordeiles minor), drozdki okularowe (Catharus ustulatus), rybołowy zwyczajne (Pandion haliaetus), wróbliczki zielonolice (Forpus coelestis), białostrzaby płaszczowe (Pseudastur occidentalis), bekardziki okopcone (Pachyramphus spodiurus) oraz stadniczki siwolice (Brotogeris pyrrhoptera).
W jeziorach obszaru znajdują się liczne ryby, które stanowią źródło pokarmu dla wielu gatunków ptaków, będąc jednocześnie miejscem tarliskowym. W okolicach jezior żyje także około 100 gatunków ssaków, w tym wydraki długoogonowe (Lontra longicaudis), mulaki białoogonowe (Odocoileus virginianus), gryzonie z gatunku Aegialomys xanthaeolus, oceloty (Leopardus) oraz wyjce (Alouattinae).
Flora
W lasach otaczających jeziora zidentyfikowano około 150 gatunków drzew, w tym nieszpułki zwyczajne (Mespilus germanica) mające ponad 100 lat. W wodach jezior obficie występują rośliny wodne, z których na szczególną uwagę zasługuje eichornia gruboogonkowa (Eichhornia crassipes).
Zagrożenia
Obszar wokół Abras de Mantequilla jest gęsto zaludniony, w pobliżu jezior znajduje się około 80 miast i wsi. Region ten jest także miejscem intensywnego rozwoju rolnictwa, w tym upraw ryżu i kukurydzy oraz hodowli bydła. W niektórych miejscach uprawia się także olejowca gwinejskiego oraz bambus, a na południu rozciągają się plantacje bananów. Tereny pod uprawy zdobywane są poprzez wycinkę lasów, co sprawia, że obecnie zajmują one jedynie 2% powierzchni regionu. Dodatkowo, środowisku zagraża nadmierne użycie nawozów sztucznych i pestycydów.
Nadmierne korzystanie z zasobów wodnych oraz introdukcja tilapii w celach rybołówstwa prowadzi do spadku populacji rodzimych gatunków ryb. Kolejnym zagrożeniem dla środowiska Abras de Mantequilla są plany budowy zapory Baba na rzece o tej samej nazwie, która zasila jeziora. Realizacja tego projektu może skutkować zmniejszeniem bioróżnorodności w regionie, występowaniem powodzi w nieregularnych odstępach czasu oraz pogorszeniem jakości wody w jeziorach.
Ochrona
14 marca 2000 roku obszar został objęty ochroną na mocy konwencji ramsarskiej. W okolicach jezior prowadzone są także różnorodne działania mające na celu zachowanie różnorodności biologicznej regionu.