Abramczyk (nazwisko)

Abramczyk (hebr.: אברמצ’יק, jid.: אַבראַמטשיק) (forma żeńska: Abramczyk, liczba mnoga: Abramczykowie) to polskie nazwisko.

Etymologia nazwiska

To nazwisko wywodzi się, jak można przypuszczać, od imienia Abram (→ Abram–cz+yk) lub późniejszego Abrahama. Oba te imiona mają biblijne korzenie i mogą pochodzić z akadyjskiego Aba-am-ra-am, co oznacza „kochaj ojca”, bądź z języka babilońskiego lub egipskiego. W średniowiecznej Polsce było ono dość popularne, szczególnie wśród Żydów, których pochodzenie może być niejasne, a być może sefardyjskie. W Biblii dla imienia Abram podano znaczenie: „mój ojciec jest wzniosły”, natomiast dla Abrahama: „ojciec wielu narodów”. Nazwisko Abramczyk zostało po raz pierwszy odnotowane w źródłach w 1631 roku.

Z hebrajskiego „אַבְרָם”, z dodaną końcówką -czyk, oznacza: „syn Abrama” lub „mały Abram”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nazwisko powstało w taki sposób, co czyniłoby je typem nazwiska patronimicznego, nadawanego między innymi Żydom, którzy przybywali do Polski w XVI wieku, prawdopodobnie z obszarów ówczesnego Imperium Osmańskiego.

Demografia

Na początku lat 90. XX wieku w Polsce żyło 3659 osób noszących to nazwisko, z największym odsetkiem w dawnym województwie: ostrołęckim – 613, warszawskim – 579 oraz radomskim – 402. Według bazy PESEL w 2002 roku w Polsce mieszkało 3607 osób o nazwisku Abramczyk, najwięcej w Warszawie oraz powiecie ostrołęckim.

Przypisy