Abram Zygmunt Przysuski (ur. 30 marca 1905 w Warszawie, zm. w lipcu 1941 w Mińsku) był d działaczem Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK/KZMP) oraz Krajowej Partii Robotniczej (KPP).
Życiorys
Był synem Hersza i bratem Salomona Ludwika, również zaangażowanego w działalność komunistyczną. Z powodu aktywności w kołach socjalistycznych został usunięty z gimnazjum, a następnie studiował nauki humanistyczne na Wolnej Wszechnicy Polskiej. Od 1922 roku był aktywnym członkiem ZMK/KZMP. Pełnił funkcję w Komitecie Dzielnicowym ZMK na Powiślu oraz w kole prelegentów Komitetu Warszawskiego ZMK. Zajmował się organizowaniem pracy uczniowskich kół komunistycznych i współpracował z „Towarzyszem”, centralnym organem prasowym ZMK. W latach 1924-1925 był sekretarzem Komitetu Okręgowego ZMK Warszawa-Podmiejska, a później członkiem KO ZMK w Łodzi. Działał także w Zduńskiej Woli i Pabianicach.
W latach 1925-1928 oraz 1929-1932 był więziony za swoją działalność komunistyczną. W czasie pobytu w więzieniu w Mysłowicach pełnił funkcję starosty komuny więziennej oraz organizował wykłady dla innych więźniów. W 1929 roku został sekretarzem KO ZMK w Siedlcach, a następnie pełnomocnikiem KC ZMK na Górny Śląsk, gdzie organizował różne zebrania i konferencje, m.in. w Królewskiej Hucie i Katowicach, a także działał w Zagłębiu Dąbrowskim.
W listopadzie 1933 uczestniczył w II Plenum KC KPP. W 1935 roku objął stanowisko sekretarza KO KPP w Łomży, a później został członkiem Komitetu Łódzkiego KPP, a w 1936 roku został sekretarzem Komitetu Warszawskiego KPP. W tym samym roku został aresztowany i spędził kilka miesięcy w obozie w Berezie Kartuskiej. Po wybuchu II wojny światowej, pod koniec września 1939 roku, dotarł do Białegostoku, który był zajęty przez ZSRR, a następnie osiedlił się w Mińsku, gdzie pracował w redakcji polskojęzycznej gazety „Sztandar Wolności” wydawanej przez władze sowieckie.
Zginął podczas bombardowania Mińska przez wojska niemieckie w lipcu 1941 roku.
Bibliografia
Polski Słownik Biograficzny t. XXIX, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1986.