Abram „Alex” Sycowski (ur. 13 lipca 1892 w Wielgomłynach, zm. po 1937) był amerykańskim gangsterem pochodzenia żydowskiego, księgowym oraz bliskim współpracownikiem Ala Capone.
Życiorys
Abram Sycowski przyszedł na świat w licznej rodzinie 13 lipca 1892 roku w Wielgomłynach, które znajdują się w ziemi radomszczańskiej. Był synem żydowskiego felczera lub szewca. W wieku sześciu lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie dorastał w Chicago. W latach 20. XX wieku, po wprowadzeniu prohibicji, zajął się szmuglem alkoholu. W tym okresie nawiązał sojusz z włoskimi gangami, co przyczyniło się do jego rozwoju w przestępczym świecie. Wkrótce stał się jednym z kluczowych współpracowników Ala Capone, pełniąc rolę głównego logistyka w działalności związanej z nielegalnym handlem alkoholem. Po aresztowaniu Capone, Sycowski obawiał się aresztowania oraz ataków ze strony rywalizujących gangów, co skłoniło go do wyjazdu do Europy.
Jednak jego powrót do Europy okazał się nieudany, gdyż władze Polski odmówiły mu wjazdu, starając się w ten sposób zapobiec rozwojowi zorganizowanej przestępczości. Po wydaleniu z Polski, Sycowski udał się do Paryża, gdzie zorganizował nielegalny ośrodek handlu opium i morfina. Wkrótce ponownie zagrożony aresztowaniem, wyjechał do Austrii, gdzie w 1935 roku został zatrzymany. Przy nim znaleziono fałszywe paszporty, co skutkowało skazaniem go na siedem miesięcy więzienia. Po odbyciu kary, przeniósł się do Rumunii, jednak również tam nie uzyskał zezwolenia na wjazd i został deportowany z powrotem do Francji. W Paryżu zyskał złą sławę z powodu wyłudzeń, a zagrożony kolejnym aresztowaniem, w 1937 roku udał się do Wolnego Miasta Gdańska.
Ostatnie ślady Sycowskiego prowadzą do Panamy, gdzie według tamtejszej gazety „The Panama American” miał przebywać w połowie stycznia 1958 roku.
Dalsze losy pozostają nieznane.
Przypisy