Abram Lufer

Abram Michajłowicz Lufer (ros. Абрам Михайлович Луфер; urodzony 12/25 sierpnia 1905 roku w Kijowie, zmarły 13 lipca 1948 roku w tym samym mieście) był rosyjskim pianistą i pedagogiem o ukraińskich korzeniach. Zyskał uznanie jako laureat IV nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys

Wykształcenie i praca pedagogiczna

Swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w bardzo młodym wieku, a edukację muzyczną odbył w Kijowie. W 1925 roku zakończył naukę w Technikum Muzycznym, a w latach 1925–1928 studiował w Wyższym Instytucie Muzyczno-Dramatycznym im. Łysenki, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Po ukończeniu studiów szybko rozpoczął karierę pedagogiczną, a od 1929 roku pełnił funkcję kierownika katedry fortepianu w Instytucie. W 1935 roku został profesorem w Konserwatorium Kijowskim, a przez kilka lat piastował również stanowisko dyrektora tej uczelni. W czasie II wojny światowej był dyrektorem Konserwatorium w Swierdłowsku (1941–1944). Przyczynił się do reformy szkolnictwa muzycznego w Kijowie.

Wśród jego uczniów znaleźli się m.in. Tatiana Goldfarb (laureatka IX nagrody na III Konkursie Chopinowskim) oraz Ryszard Bakst (laureat VI nagrody na IV Konkursie Chopinowskim).

Kariera pianistyczna

Lufer koncertował na obszarze ZSRR i brał udział w różnych konkursach pianistycznych. W 1930 roku zdobył pierwsze miejsce w Ogólnokrajowym Konkursie Pianistycznym w Charkowie. Dwa lata później reprezentował ZSRR na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po finale okazało się, że zdobył tyle samo punktów, co Bolesław Kon. Regulamin konkursu przewidywał, że w takiej sytuacji o zwycięstwie decydowało losowanie, które przyznało III miejsce Konowi, a Luferowi IV. Cały konkurs wygrał Alexander Uninsky.

Dzięki swoim sukcesom w konkursach, Lufer przez wiele lat współpracował z Filharmonią Kijowską oraz rozpoczął nagrywanie utworów dla radia.

Repertuar

Lufer miał zróżnicowany repertuar, w skład którego wchodziły dzieła takich kompozytorów jak Fryderyk Chopin, Robert Schumann, Ferenc Liszt, Borys Latoszyński oraz Lew Rewucki.

Przypisy

Bibliografia

Stanisław Dybowski: Laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Warszawa: Selene, 2005, s. 64–65, 167. ISBN 83-910515-1-X.

Stefan Wysocki: Wokół Konkursów Chopinowskich. Warszawa: Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1987. ISBN 83-212-0443-0.