Abram Bombel

Abram Bombel (urodzony 21 czerwca 1892 roku w Skierniewicach, zmarły wiosną 1940 roku w Katyniu) był polskim lekarzem oraz przedsiębiorcą narodowości żydowskiej, pełniącym funkcję podporucznika lekarza w Wojsku Polskim, a także ofiarą zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Był synem Mojżesza (Mieczysława) oraz Róży. W dzieciństwie, w roku 1896, uczestniczył w dozorze bożniczym w Skierniewicach, a w 1916 roku reprezentował społeczność żydowską w radzie miasta Skierniewic. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł doktora nauk medycznych oraz specjalizując się w chorobach wewnętrznych (internistyka) oraz ginekologii. W czasie wojny w latach 1918–1921 służył w 36 pułku piechoty Legii Akademickiej w departamencie Sanitarnym Ministerstwa Spraw Wojskowych i był częścią zespołu medycznego pociągu sanitarnego Heleny Paderewskiej. Abram Bombel był aktywnym członkiem rady sanitarnej przy Szpitalu Ujazdowskim. W 1927 roku został awansowany na podporucznika, a w tym samym czasie rozpoczął pracę jako lekarz w 1 Szpitalu Okręgowym w Warszawie.

W trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku, po agresji ZSRR na Polskę, w nieznanych okolicznościach trafił do niewoli sowieckiej i został umieszczony w obozie jenieckim w Kozielsku. Wiosną 1940 roku zginął z rąk funkcjonariuszy NKWD w lesie katyńskim, gdzie został pochowany w bezimiennej mogile zbiorowej. Od 28 lipca 2000 roku na tym miejscu znajduje się oficjalny Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Prowadzono tam ekshumacje oraz prace archeologiczne, jednak nie udało się go zidentyfikować podczas ekshumacji przeprowadzonej przez Niemców w 1943 roku. Figuruje na liście wywózkowej 059/1 z maja 1940 roku.

Życie prywatne

Abram Bombel mieszkał w Warszawie razem z żoną Ruchlą (Rachelą). Był przedsiębiorcą ze Skierniewic, który odegrał istotną rolę w budowie Skierniewickich Koszar Wojskowych.

Upamiętnienie

5 października 2007 roku minister obrony narodowej Aleksander Szczygło pośmiertnie awansował go na stopień porucznika. Uroczystość ogłoszenia awansu miała miejsce 9 listopada 2007 roku w Warszawie podczas wydarzenia „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Abram Bombel jest jednym z 305 lekarzy pochowanych na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, a jego pamięć została uhonorowana tabliczką epitafijną nr 269.

Zobacz też

  • jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku)
  • obozy NKWD dla jeńców polskich
  • ofiary zbrodni katyńskiej – zamordowani w Katyniu

Przypisy

Bibliografia

Dzieje Skierniewic – PWN Jan Józefecki

Jewish.org – lasy Katyńskie

Jan Kiński, Helena Malanowska, Urszula Olech, Wacław Ryżewski, Janina Snitko-Rzeszut, Teresa Żach: Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego. Marek Tarczyński (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2000. ISBN 83-905590-7-2.

Убиты в Катыни. Księga pamięci polskich jeńców wojennych – więźniów obozu NKWD w Kozielsku, rozstrzelanych decyzją Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (b) z 5 marca 1940 roku. Лариса Еремина (red.). Moskwa: Stowarzyszenie Memoriał, 2015. ISBN 978-5-78700-123-5.