Abrahamów

Abrahamów

Abrahamów to szczyt oraz grzbiet górski w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się on w grzbiecie, który odchodzi od wierzchołka Skały (946 m). Grzbiet ten rozciąga się przez Abrahamów, Grapę (613 m) i Bukowinę (510 m) aż do doliny Soły w Węgierskiej Górce, pomiędzy dolinami potoków Żabniczanka i Cięcinka. Najwyższy punkt Abrahamowa osiąga wysokość 857 m n.p.m., a jego odkryty wierzchołek stanowi doskonały punkt widokowy. W kierunku północno-zachodnim znajduje się grzbiet Abrahamowa.

Opis szczytu

Grzbiet Abrahamowa wyznacza granicę między dwoma miejscowościami; stoki południowo-zachodnie należą do Żabnicy, a stoki północno-zachodnie do Cięciny – obie te miejscowości znajdują się w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. Pola uprawne tych miejscowości sięgają niemal samego grzbietu Abrahamowa, przez co w dużej mierze jest on pozbawiony lasów. W przeszłości był jeszcze bardziej odkryty; w XIX wieku Żywiecczyzna była tak przeludniona, że uprawiano poletka i wypasano bydło oraz owce na szczytach gór, szczególnie tych bliżej centrum miejscowości. Obecnie na wielu dawnych terenach uprawnych i polanach Abrahamowa (zwłaszcza tych położonych wyżej) z powodów ekonomicznych zaniechano ich rolniczego użytkowania, co prowadzi do ich zarastania chaszczami i lasem, co można zobaczyć na zdjęciach lotniczych dostępnych w Geoportalu. To zarastanie stanowi zagrożenie dla występujących tam roślin łąkowych i hal górskich. W tym rejonie rośnie m.in. rzadki w Polsce i chroniony prawnie dzwonek piłkowany.

Wzdłuż szlaku turystycznego po północnej stronie szczytu Abrahamowa znajduje się krzyż upamiętniający 28-letniego turystę, który zmarł w tym miejscu w 2008 roku. Na samym szczycie zlokalizowany jest punkt triangulacyjny, a nieco przed nim stoi krzyż ku pamięci partyzantów z okresu II wojny światowej. Na północno-zachodnich stokach znajduje się osiedle Abramów, należące do Cięciny, a dalej szlak turystyczny prowadzi przez tereny wsi Żabnica, gdzie w jednym z domów mieści się „Agroturystyka Abrahamów”.

Nazwa

Pierwotna nazwa szczytu to Abramów, co potwierdza Andrzej Komoniecki (1658–1728), autor „Chronografii albo Dziejopisu Żywieckiego”. Nazwa ta wywodzi się od przysiółka Abramów, który należy do Cięciny. W 1981 roku Komisja Nazewnicza Turystyki Górskiej Oddziału PTTK „Ziemia Wadowicka” zatwierdziła nieco zniekształconą, góralską nazwę Jabramów. Na mapach austriackich pojawiła się błędna nazwa Abrahamów, która była później powielana na mapach polskich. Państwowy rejestr nazw geograficznych oraz oparta na nim mapa lotnicza Geoportalu podają nazwę Abrahamów, jednak na dawnej topograficznej mapie Geoportalu widnieje nazwa „Góra Abramów”.

Szlaki turystyczne

Węgierska Górka – Grapa – Abrahamów – Słowianka – Hala Pawlusia – hala Rysianka (Główny Szlak Beskidzki)

Przypisy