Abraham Wald
Abraham Wald (urodzony 31 października 1902 w Klużu, zmarły 13 grudnia 1950 w górach Nilgiri) to żydowski matematyk i statystyk, który przyszedł na świat w Klużu, w ówczesnych Austro-Węgrzech, obecnie Rumunia. Jego wkład w dziedziny teorii decyzji, geometrii oraz ekonometrii był znaczący, a ponadto był jednym z pionierów analizy sekwencyjnej. Pracował jako wykładowca i naukowiec na Uniwersytecie Columbia.
Życiorys
Wychowany w religijnej rodzinie żydowskiej, Wald nie mógł uczęszczać do szkoły węgierskiej w soboty. W związku z tym jego rodzice nauczali go w domu aż do momentu, gdy został przyjęty na uniwersytet. W 1928 roku ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie im. Ferdynanda I w Klużu, a trzy lata później obronił doktorat z matematyki na Uniwersytecie Wiedeńskim pod opieką Karla Mengera.
Pomimo uznania za wybitnego specjalistę, napotkał trudności w znalezieniu stałej pracy na uczelni z powodu panującego w Austrii antysemityzmu. Ekonomista Oskar Morgenstern stworzył dla niego specjalne stanowisko w katedrze ekonomii. W tym czasie Wald badał m.in. modele równowagi ogólnej Walrasa-Cassela oraz sformułował po raz pierwszy słaby aksjomat preferencji ujawnionych. Po inwazji wojsk niemieckich na Austrię w 1938 roku, udało mu się uzyskać zaproszenie do Instytutu Cowles przy Uniwersytecie Chicago, co umożliwiło mu emigrację do Stanów Zjednoczonych.
W czasie II Wojny Światowej Wald prowadził badania ekonometryczne i statystyczne na potrzeby mobilizacji wojennej, zwracając szczególną uwagę na problem błędu przeżywalności w analizach uszkodzeń samolotów wojskowych.
Po wojnie opublikował szereg istotnych prac, które przyczyniły się do rozwoju dziedzin takich jak ekonometria, teoria decyzji oraz wnioskowanie statystyczne. Wprowadził nowe narzędzia, takie jak funkcja straty oraz test Walda.
W 1950 roku zginął tragicznie w wypadku lotniczym w górach Nilgiri w Indiach, gdzie wygłaszał wykłady gościnne. Jego synem jest amerykański fizyk Robert Wald.
Po jego śmierci część prac statystycznych Wald stała się przedmiotem kontrowersji między Ronaldem Fisherem a Jerzym Neymanem.