Abraham Neumann (6 lutego 1873, Sierpc – 4 czerwca 1942, Kraków) był polskim malarzem oraz grafikiem.
Życiorys
Neumann urodził się w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego ojciec pracował jako urzędnik w administracji leśnej. Po zakończeniu szkoły średniej, w Warszawie zajmował się powiększaniem i kolorowaniem portretów na podstawie fotografii, a także uczęszczał do Szkoły Rysunkowej. W 1897 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką Jacka Malczewskiego. Kształcił się również w pracowniach Leona Wyczółkowskiego oraz Jana Stanisławskiego. W 1900 roku Neumann spędził kilka miesięcy w Paryżu, gdzie uczestniczył w zajęciach w Académie Julian, zwiedzał muzea oraz wystawę światową, a także kopiował dzieła w Luwrze. Po drodze powrotnej do Polski odwiedził Anglię, Belgię, Holandię i Niemcy. Po ukończeniu studiów osiedlił się na stałe w Krakowie, a później przeniósł do Zakopanego. W ciągu swojego życia wiele podróżował, w tym dwukrotnie do Palestyny (w 1904 oraz 1926–1927), gdzie prowadził zajęcia w Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa Besaleela.
Neumann był niezwykle płodnym artystą, którego szczególną pasją był pejzaż. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. „szkoły pejzażowej” Stanisławskiego. Po pobycie w Palestynie jego twórczość wzbogaciła się o motywy z Bliskiego Wschodu, zwłaszcza architektoniczne. W jego dorobku znajdują się również martwe natury, kwiaty oraz portrety. Swoje prace wystawiał w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także we Lwowie, Berlinie, Monachium, Paryżu, Wiedniu oraz Łodzi, gdzie w 1928 roku miał indywidualną wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki.
Utrzymywał bliskie relacje z wieloma czołowymi artystami początku XX wieku, takimi jak Leon Wyczółkowski, Rafał Malczewski (syn Jacka) oraz Leon Chwistek.
W 1942 roku Abraham Neumann trafił do krakowskiego getta. 4 czerwca 1942 roku został zastrzelony przez Niemców w grupie starszych osób na rogu ulic Dąbrówki i Janowa Wola, podczas drogi do transportu, który miał przewieźć krakowskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Wśród zamordowanych był także Mordechaj Gebirtig.
Przypisy
Bibliografia
Obrazy. abrahamneumann.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-11)].
Biografia (ang). gallery97telaviv.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-27)].
Linki zewnętrzne
Prace Neumanna w zasobach Centralnej Biblioteki Judaistycznej. cbj.jhi.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-07)].