Abraham z Popowa Mierzewski, noszący herb Ostoja (zm. po 1606 r.), był dziedzicem części majątku w Mirzewie, proboszczem w Goniembicach oraz Śmiglu, a także dziekanem szamotulskim.
Życiorys
Abraham z Popowa Mierzewski był synem Stanisława, dziedzica części dóbr Mirzewo (dzisiaj Mierzejewo), oraz Anny z Chełkowskich. Jego przodkowie ze strony ojca wywodzili się z Popowa, w dawnym powiecie kościańskim. Był wnukiem Łukasza Popowskiego i miał wielu braci i siostry: Helenę, Annę, Urszulę oraz Eustachego. Pełnił funkcję proboszcza w Goniembicach i Śmiglu, a także był dziekanem kolegiaty szamotulskiej. W latach 70. XVI wieku był powiązany z dworem Małgorzaty z Radzewskich Dembowskiej, miecznikowej łęczyckiej. W 1587 roku przekazał swoją część Mirzewa bratu Eustachemu. Żył jeszcze w roku 1606, kiedy to jego brat Eustachy oddał tę część majątku swojemu synowi Stanisławowi. Jego bratankiem był ks. Andrzej Mierzewski, który był kanonikiem katedry poznańskiej.
Zobacz też
- Herb Ostoja
- Ród Ostojów (Mościców)
- Bazylika kolegiacka Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach
Przypisy
Bibliografia
Teki Dworzaczka. Materiały historyczno-genealogiczne do dziejów szlachty wielkopolskiej XV-XX w., Biblioteka Kórnicka, PAN, Kórnik-Poznań 1995–2019 – Teki Dworzaczka.
Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. man.poznan.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-07)].