Abraham Szymon Goldstein
Abraham Szymon Goldstein (urodzony 12 kwietnia 1836 w Chorzowie, zmarły 25 czerwca 1902 we Wrocławiu) był przedsiębiorcą o żydowskich korzeniach, który działał w drugiej połowie XIX wieku w Królestwie Polskim, a także na Górnym i Dolnym Śląsku.
Życiorys
Abraham Szymon Goldstein przyszedł na świat w Chorzowie 12 kwietnia 1836 roku. Osiedlił się w Katowicach w okresie intensywnego rozwoju tej miejscowości, co zakończyło się nadaniem jej praw miejskich w 1865 roku. Wraz z bratem Józefem zajmowali się handlem drewnem w Katowicach; prawdopodobnie w okolicy torów kolejowych, na dzisiejszej ul. Mikołowskiej, posiadali tartak parowy oraz składy drewna, z których korzystały lokalne koncerny górnicze. Od 1878 roku mieli również kolejny tartak parowy w Częstochowie, zatrudniający 50 pracowników, zlokalizowany przy ul. Stradomskiej. Dodatkowo, od 1882 roku, współpracowali z warszawskimi i śląskimi kupcami jako akcjonariusze odnoszącej sukcesy spółki „Stradom”, która specjalizowała się w produkcji szpagatu konopnego.
Oprócz działalności związanej z handlem drewnem, Abraham Goldstein intensywnie inwestował w nieruchomości w Katowicach, budując kamienice, które następnie sprzedawał z zyskiem. Jego rodzina zrealizowała budowę luksusowej willi na Wilhelmsplatz, dzisiejszym Placu Wolności, w latach 1872–1875, która obecnie znana jest jako „Pałac Goldsteinów”.
Końcem działalności Goldsteinów w Katowicach były lata 1892–1893. Po tajemniczym pożarze składu, rodzina postanowiła przenieść się do Wrocławia. Chociaż oficjalnie powodem były znaczne straty, niektórzy badacze historii Katowic sugerują, że pożar mógł być zaaranżowany przez Goldsteinów. Brak jednoznacznych źródeł nie pozwala na ustalenie, która wersja jest prawdziwa. Po ich wyprowadzce część nieruchomości, w tym wspomniany pałac, została sprzedana koncernowi Georg von Giesches Erben (Spadkobiercy Gieschego). W Wrocławiu bracia Goldsteinowie, na wcześniej nabytej posesji przy obecnej alei gen. Hallera, kontynuowali działalność pod tym samym szyldem, gdzie prowadzili tartak parowy oraz skład drewna.
Abraham Goldstein zmarł we Wrocławiu 25 czerwca 1902 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu Żydowskim.
Był żonaty z Rozalią z domu Cassirer (ur. 1845 w Katowicach, zm. 1911 w Berlinie), córką Markusa Cassirera i Jeanette Cassirer z domu Steinitz. Para miała dziewięcioro dzieci, w tym pierworodnego Eugeniusza (ur. 1866), najstarszą córkę Gertrudę (ur. 1870) oraz siódmego z kolei Kurta (ur. 1878), który później stał się uznawanym psychiatrą i neurologiem.
Przypisy
Bibliografia
Jerzy Moskal: … Bogucice, Załęże et nova villa Katowice − Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 77. ISBN 83-85831-35-5.