Abraham Eiger

Abraham Eiger

Abraham Eiger (hebr. ‏אברהם איגר‎, urodzony 16 kwietnia 1847 w Lublinie, zmarł 20 stycznia 1914 tamże) był drugim cadykiem chasydzkiej dynastii Lublin.

Życiorys

Był dzieckiem Jehudy Lejba Eigera, założyciela dynastii, oraz Baszy z rodu Gradsztajn. Jego dziadkiem był Salomon Eger, a pradziadkiem Akiwa Eger. Urodził się w domu przy ulicy Szerokiej 24 w Lublinie i zdobywał wiedzę wśród lubelskich chasydów. Jego nauczycielem był Cadok ha-Kohen Rabinowicz.

W wieku 20 lat zawarł związek małżeński z Chaną Zylberberg, z którą doczekał się piętnastu dzieci, z których większość zmarła niedługo po narodzinach. Trzech jego synów osiągnęło tytuł cadyka: Izrael, Salomon oraz Alter Azriel Meir.

W latach 70. XIX wieku mieszkał w Lubartowie, jednak znaczną część czasu spędzał również w Lublinie, gdzie pracował jako kupiec.

W 1882 roku, z powodu złego stanu zdrowia ojca, przejął przywództwo nad lubelskimi chasydami. Po śmierci ojca w 1888 roku, pozostała przy nim jedynie część zwolenników, podczas gdy reszta opowiedziała się za Josefem Cadokiem Rabinowiczem. Na przełomie XIX i XX wieku zebrał i opracował pisma swojego ojca, które następnie zostały wydane w zbiorach Torat emet oraz Imrej emet. Był znany z surowego i ascetycznego stylu życia.

W latach 1910–1911 przewodniczył delegacji rabinów z guberni lubelskiej na Zjeździe Przedstawicieli Gmin Żydowskich Królestwa Polskiego w Warszawie.

Pozostawił po sobie dzieło Szewet mi-Jehuda, które zostało wydane przez jego synów, Altera Azriela Meira oraz Izraela.

Nagrobek

Abraham Eiger został pochowany w ohelu na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Unickiej w Lublinie. Jego macewa znajduje się także na cmentarzu w Bene Berak.

Przypisy

Bibliografia

  • Marcin Wodziński: Groby cadyków w Polsce. O chasydzkiej literaturze nagrobnej i jej kontekstach. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1998. ISBN 83-7091-041-6. Brak numerów stron w książce.
  • Andrzej A. Trzciński: Ejger Awraham ben Jehuda Lejb ben Szlomo, [w:] Sylwetki Żydów lubelskich: leksykon, Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, 2019, ISBN 978-83-7306-844-5 [dostęp 2025-03-25].