Abraham de Moivre

Abraham de Moivre

Abraham de Moivre (wym. /abʀa:m d(ə) mwavʀ/; urodził się 26 maja 1667 roku w Vitry-le-François, zmarł 27 listopada 1754 roku w Londynie) był francuskim matematyk. Specjalizował się w geometrii analitycznej, algebrze liczb zespolonych, podstawach analizy (w tym teorii szeregów) oraz probabilistyce. Najbardziej znany jest z wkładu w algebrę, szczególnie dzięki wzorowi de Moivre’a. Opracował także wzór na przybliżenie silni, niezależnie od Stirlinga.

Życiorys

De Moivre urodził się w Francji w rodzinie protestanckiej (hugenotów). Kształcił się w Sedanie, Saumur oraz Paryżu. Jako kalwin musiał po 1685 roku, po odwołaniu edyktu nantejskiego, opuścić Francję i przenieść się do Anglii, gdzie spędził resztę swojego życia jako nauczyciel matematyki. Nawiązał bliską współpracę z Isaakiem Newtonem i Edmundem Halleyem, a także został członkiem Royal Society, Pruskiej Akademii Nauk oraz Francuskiej Akademii Nauk.

Był samoukiem w dziedzinie matematyki.

Jego wzór na potęgę liczby zespolonej w formie biegunowej, znany jako wzór de Moivre’a, został opublikowany w jego dziele Miscellanea analytica w 1730 roku.

Przypisy

Linki zewnętrzne