Aborcja w Salwadorze

Aborcja w Salwadorze

W Salwadorze, od 1998 roku, prawo zakazuje przerywania ciąży w jakichkolwiek okolicznościach. Kobieta, która sama podejmuje decyzję o przerwaniu ciąży lub pozwala na to innej osobie, może zostać ukarana więzieniem od dwóch do ośmiu lat. Taka sama kara dotyczy osoby, która przeprowadza zabieg aborcji za zgodą kobiety. W przypadku usunięcia ciąży bez jej zgody, kara wynosi od czterech do ośmiu lat. Jeśli sprawcą jest pracownik służby zdrowia, kara wzrasta do od sześciu do dwunastu lat. Kobieta w ciąży nie ponosi kary, jeśli poronienie nastąpiło wskutek jej nieuwagi. Zakaz przerywania ciąży jest potwierdzony odpowiednim zapisem w konstytucji kraju.

Historia

W Kodeksie karnym z 1956 roku aborcja była zabroniona w każdych okolicznościach, jednak w sytuacjach, gdy życie matki było zagrożone, przerwanie ciąży mogło być uznane za legalne jako działanie w stanie wyższej konieczności.

W 1973 roku wprowadzono legalizację aborcji w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża zagrażała życiu matki,
  • gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu lub stosunku z nieletnią,
  • gdy u płodu wykryto poważne wady wrodzone.

Debata na temat całkowitego zakazu aborcji rozpoczęła się na początku lat 90. XX wieku. W 1993 roku ogłoszono 28 grudnia, w dniu wspomnienia Świętych Młodzianków w Kościele katolickim, Dniem nienarodzonego. W 1997 roku Narodowy Sojusz Republikański (ARENA) złożył projekt wprowadzenia bezwzględnego zakazu przerywania ciąży. 25 kwietnia 1997 roku projekt został przyjęty przez parlament większością 61 głosów z 84.

Nowy kodeks karny wszedł w życie 20 kwietnia 1998 roku. W styczniu 1999 roku przyjęto nowelę konstytucyjną, która przewiduje ochronę życia człowieka od momentu poczęcia.