Aborcja w Portugalii
W Portugalii, prawo zezwala na aborcję na życzenie w ciągu pierwszych dziesięciu tygodni ciąży, pod warunkiem przeprowadzenia odpowiednich konsultacji z kobietą oraz zachowania minimum trzech dni odstępu pomiędzy konsultacją a zabiegiem.
Historia
Do 1984 roku przerywanie ciąży w Portugalii było całkowicie zakazane, niezależnie od okoliczności.
W 1984 roku wprowadzono możliwość dokonania aborcji w następujących przypadkach:
- 1) gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia matki, zarówno fizycznego, jak i psychicznego,
- 2) gdy ciąża zagraża życiu matki,
- 3) gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem gwałtu,
- 4) gdy płód jest ciężko upośledzony.
W przypadku wskazanym w punkcie 1) aborcję dozwolono w pierwszych 12 tygodniach ciąży, w punkcie 3) przed upływem 16 tygodnia, a w punkcie 4) do 24 tygodnia. W sytuacji opisanej w punkcie 2) nie wprowadzono ograniczeń czasowych.
W 1998 roku odbyło się referendum w tej sprawie, w którym 50,9% obywateli Portugalii opowiedziało się przeciwko legalizacji zabiegów przerywania ciąży. Choć wynik nie miał mocy prawnej z powodu niskiej frekwencji, to jednak wstrzymał proces legislacyjny prowadzący do zezwolenia na aborcję w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży.
Kwestia aborcji powróciła w 2007 roku, kiedy zorganizowano kolejne referendum. I tym razem nie było ono wiążące z powodu niskiej frekwencji, jednak 59,25% obywateli Portugalii zagłosowało za legalizacją aborcji, co wpłynęło na przyjęcie odpowiedniej ustawy przez parlament. Ustawa została przyjęta 17 kwietnia 2007 roku i weszła w życie w sierpniu tego samego roku.