Aborcja w Hiszpanii

Prawo

Do 1985 roku w Hiszpanii istniał całkowity zakaz aborcji. W tym roku wprowadzono jednak możliwość jej dokonania bez konsekwencji prawnych w trzech określonych przypadkach:

  • gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu matki, co musi zostać potwierdzone przez lekarza specjalistę innego niż ten, który przeprowadza zabieg
  • gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu, który został wcześniej zgłoszony odpowiednim organom ścigania
  • gdy płód jest ciężko upośledzony, co musi zostać potwierdzone przez dwóch lekarzy niezwiązanych z przeprowadzeniem zabiegu.

Przerwanie ciąży może odbywać się wyłącznie w publicznych lub prywatnych szpitalach, które posiadają specjalną akredytację od władz. Ponad 90% aborcji przeprowadzanych jest w placówkach prywatnych.

24 lutego 2010 roku uchwalono nową ustawę, która umożliwia kobietom przerywanie ciąży na życzenie w pierwszych 14 tygodniach. Ustawa ta zezwala również na aborcję do 22. tygodnia, jeśli ciąża zagraża życiu matki lub płodu. Zgodnie z nowymi przepisami, kobiety powyżej 16. roku życia mogą przeprowadzić zabieg bez konieczności uzyskiwania zgody rodziców.

Skala aborcji w Hiszpanii

Interpretacja klauzuli dotyczącej zdrowia psychicznego matki jest w Hiszpanii bardzo liberalna, co sprawia, że liczba legalnych aborcji jest zbliżona do tej w krajach z bardziej liberalnym prawodawstwem. Najwięcej aborcji odnotowano w regionie Balearów (256 na 1000 urodzeń), natomiast najmniej w Ceucie (18 na 1000 urodzeń). W 2008 roku w Hiszpanii przeprowadzono 115812 aborcji, a w 2009 roku liczba ta wyniosła 111482, co oznacza pierwszy spadek po dziesięciu latach.

Nastroje społeczne

Hiszpanie wykazują mniejszą akceptację dla aborcji w porównaniu do innych społeczeństw Europy Zachodniej. W badaniu dotyczącym Europejskich wartości 59% respondentów opowiedziało się za możliwością dokonania aborcji w przypadku, gdy kobieta nie chce mieć dzieci (średnia wśród dziesięciu badanych krajów wyniosła 62%). Przeciwnego zdania było 35% obywateli Hiszpanii (średnia w badanej grupie – 34%), a 6% nie miało zdania na ten temat (średnia europejska – 4%).

Przypisy