Aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach

Aborcja w Czechach jest dozwolona na żądaną decyzję kobiety w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży, pod warunkiem uzyskania zgody ginekologa, który ma obowiązek poinformować ją o potencjalnych skutkach zabiegu. Dodatkowo, musi upłynąć co najmniej sześć miesięcy od ostatniej aborcji. Po upływie tego okresu, przerywanie ciąży jest możliwe jedynie w przypadku wyraźnych wskazań medycznych.

Historia

Do roku 1950 w Czechosłowacji przerywanie ciąży było całkowicie zakazane. W tym roku wprowadzono zmiany w kodeksie karnym, które zezwalały na aborcję w przypadkach medycznych oraz embriopatologicznych. W 1957 roku rozszerzono listę wyjątków, umożliwiając przerywanie ciąży „z innych ważnych powodów”, w tym trudnej sytuacji mieszkaniowej, niezamężności matki oraz poważnych problemów materialnych.

Każda aborcja musiała być zatwierdzona przez odpowiednią komisję. Jedynie zabiegi związane z ubóstwem lub zdrowiem były finansowane z budżetu. W 1986 roku wprowadzono nową ustawę, która umożliwiła aborcję na żądanie, co obowiązuje do dziś. W czerwcu 2003 roku w parlamencie został złożony projekt ustawy, który dążył do ponownego wprowadzenia penalizacji przerywania ciąży, jednak został odrzucony stosunkiem głosów 134:23.

Nastroje społeczne

W Czechach poparcie dla legalności aborcji jest jednym z najwyższych w Europie. W badaniu przeprowadzonym w kwietniu 2005 roku, w ramach projektu Europejskie wartości, 81% Czechów pozytywnie odpowiedziało na pytanie, czy kobieta, która nie chce mieć dzieci, powinna mieć możliwość dokonania aborcji. Przeciwnego zdania było jedynie 18% społeczeństwa.

W tej kwestii 1% badanych nie miało zdania. Procent zwolenników legalnej aborcji był najwyższy spośród 10 krajów biorących udział w badaniu.

W sondażu przeprowadzonym przez CVVM w maju 2007 roku 72% Czechów uznało, że aborcja powinna być dozwolona na żądanie kobiety, natomiast 19% opowiadało się za jej legalnością w przypadku względów społecznych. Tylko 5% uważało, że powinna być dozwolona jedynie wtedy, gdy ciąża zagraża życiu matki, a jedynie 1% chciało, aby była całkowicie zakazana, niezależnie od okoliczności.

W badaniu przeprowadzonym w kwietniu 2003 roku przez Centers for Disease Control and Prevention oraz ORC Macro w sześciu państwach postkomunistycznych, 85% Czeszek w wieku od 15 do 44 lat odpowiedziało afirmatywnie na pytanie, czy uważa, że kobieta powinna mieć prawo do decydowania o swojej ciąży, w tym do dokonania aborcji. Spośród tych, które odpowiedziały negatywnie, 91% stwierdziło, że aborcja powinna być dozwolona, gdy ciąża zagraża życiu matki, 74% odpowiadało, że w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu, 72% – gdy ciąża zagraża zdrowiu matki, 71% – w przypadku gwałtu, a jedynie 18% – gdy rodzina nie ma odpowiednich warunków do wychowania dziecka. Zaledwie 8% uważało, że aborcja powinna być zakazana, gdy kobieta jest niezamężna.

Przypisy