Aborcja w Bośni i Hercegowinie
Aborcja w Bośni i Hercegowinie jest dozwolona na życzenie przez pierwsze dziesięć tygodni ciąży. W przypadku okresu od dziesięciu do dwudziestu tygodni, konieczne jest uzyskanie zgody od komisji, a aborcja jest dopuszczalna tylko w sytuacjach, gdy istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy płód jest poważnie uszkodzony, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa lub z powodów psychospołecznych. W każdej z tych sytuacji kobiety muszą najpierw przejść terapię. Po upływie 20 tygodni aborcja jest dozwolona jedynie w celu ratowania życia lub zdrowia kobiety. Osoby dokonujące nielegalnych aborcji lub wspierające je podlegają karze.
Status prawny aborcji jest regulowany przez ustawę z 2008 roku, podczas gdy wcześniej obowiązywała ustawa z 7 października 1977 roku, kiedy Bośnia i Hercegowina była częścią Jugosławii.
W 2001 roku wskaźnik aborcji wynosił 1,4 aborcji na 1000 kobiet w wieku od 15 do 44 lat, co czyniło go jednym z najniższych w Europie. Rząd wyraził obawy dotyczące wyższego wskaźnika wśród nastolatek.
Opinia publiczna
Z badania przeprowadzonego przez Pew Research w 2017 roku wynika, że respondenci z Bośni i Hercegowiny byli podzieleni w kwestii aborcji; 47% uważało, że powinna być ona w większości przypadków legalna, podczas gdy 47% opowiadało się za jej nielegalnością w większości przypadków. Istniały jednak znaczące różnice między różnymi grupami etnicznymi i religijnymi, a katolicy w przeważającej większości sprzeciwiali się legalizacji aborcji (71%).