Aborcja w Argentynie
Ustawa legalizująca aborcję bez ograniczeń do 14. tygodnia ciąży została przyjęta przez Senat Argentyny 30 grudnia 2020 roku. Zgodnie z tym prawem, po upływie 14. tygodnia aborcja będzie dozwolona w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub zagraża zdrowiu kobiety. Prawo przewiduje także, że zabieg będzie finansowany w publicznych szpitalach. Argentyna stała się największym krajem w Ameryce Południowej, który zalegalizował przerywanie ciąży.
Inicjatywa legalizacji aborcji została zgłoszona po raz pierwszy w 2018 roku. Choć projekt przeszedł przez Izbę Deputowanych, nie uzyskał poparcia w Senacie. Nowo wybrany w 2019 roku prezydent Argentyny Alberto Fernández uznał uchwalenie tej ustawy za jeden z głównych priorytetów. 11 grudnia 2020 roku ustawa zyskała większość głosów w Izbie Deputowanych, a 30 grudnia 2020 roku Senat przyjął ustawę stosunkiem głosów 38 za, 29 przeciw, 1 wstrzymujący się.
W 2016 roku szacuje się, że około 40 tysięcy kobiet zostało hospitalizowanych z powodu komplikacji wynikających z nielegalnych zabiegów aborcji, a między 2016 a 2018 rokiem zmarło około 65 osób w wyniku tych komplikacji.
Osiągnięcie legalizacji dostępu do aborcji jest uznawane za sukces feministycznego ruchu społecznego Ni una menos, który od 2015 roku organizował protesty przeciwko przemocy wobec kobiet oraz domagał się legalizacji przerywania ciąży.
== Przypisy ==