Abonament
Abonament to opłacone prawo do korzystania z określonego świadczenia, które zazwyczaj jest nabywane z wyprzedzeniem przez abonenta na ustalony czas. Najczęściej występuje abonament miesięczny, który jest płacony „z góry”. Przyjmuje postać karnetu, będącego pisemną umową pomiędzy dwoma stronami: abonentem oraz firmą oferującą usługi w sposób stały lub cykliczny. Opłata abonamentowa jest zwykle stosowana w sytuacjach, gdy trudno jest oszacować ilość zużywanego towaru lub usługi, bądź gdy zużycie pozostaje na stałym poziomie w danym okresie rozliczeniowym.
Rodzaje oraz wysokości opłat abonamentowych mogą się różnić i są uzależnione od dostawcy, charakteru świadczonej usługi, terminów płatności oraz innych czynników. Czasami mogą być one powiązane z dodatkowymi kosztami wyszczególnionymi w cenniku dostawcy.
Najczęściej spotykane usługi objęte opłatami abonamentowymi to:
- utrzymanie linii telefonicznej
- zapewnienie stałego dostępu do Internetu
- zapewnienie stałego dostępu do telewizji kablowej lub platformy satelitarnej
Termin abonament jest również używany w kontekście zryczałtowanej formy opłaty podatkowej, związanej z korzystaniem z określonych dóbr publicznych. Przykładami takich abonamentów są podatek od posiadania odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz opłata za prawo do parkowania w strefie z ograniczonym postojem.
Zobacz też: