Abo z Tbilisi
Abo Perfumiarz, znany również jako Męczennik Abo Tbilisskij (urodzony około 756 roku w Bagdadzie, zmarły w 786 roku w Tbilisi) był męczennikiem oraz świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego. Został nawrócony z islamu na chrześcijaństwo.
Żywot
Abo przyszedł na świat około 756 roku w Bagdadzie, będąc Arabem i wyznawcą islamu. Od najmłodszych lat zajmował się wytwarzaniem wonności i maści. W wieku osiemnastu lat rozpoczął pracę u księcia gruzińskiego – Nersesa Iberyjskiego. Po przybyciu do Gruzji zakochał się w Chrystusie. Nawrócony na wiarę chrześcijańską obawiał się ujawnienia swojego wyznania z powodu muzułmańskich rządów w Gruzji. Zmuszony do ucieczki w wyniku prześladowań, udał się na północ od Morza Kaspijskiego i przez pewien czas mieszkał w Abchazji, gdzie przyjął chrzest.
W 782 roku Abo wrócił do Tbilisi. Kilka lat później został oskarżony o wyznawanie chrześcijaństwa i osadzony w więzieniu. Przed sądem muzułmańskim, oskarżony o odstępstwo od islamu, otwarcie przyznał się do swojej wiary. 6 stycznia 786 roku, w dzień Objawienia Pańskiego, został ścięty mieczem, a jego ciało spalono. Prochy męczennika wrzucono do rzeki Kury. Wierni uznali Abo za świętego niemal natychmiast po jego śmierci. Modlitwy w jego intencji były wysłuchiwane, a także zaczęły się dziać cudowne zdarzenia związane z jego osobą. Jeszcze za czasów katolikosa Samuela III, w 794 roku, został uznany za męczennika za wiarę chrześcijańską. Opis nawrócenia i męczeńskiej śmierci świętego Abo znajduje się w tekście Męczeństwo Abo z Tbilisi (gruz. აბო თბილელის წამებისა) z VIII wieku, napisanym przez Ioane Sabanidze. Obecnie kult świętego koncentruje się głównie w Gruzji, a jego wspomnienie przypada na 8 stycznia.
Imię świętego, Abo, jest gruzińską wersją hebrajskiego imienia Habakuk, które oznacza 'ten, który walczy’.