Universal ABIT Co., Ltd
Universal ABIT Co., Ltd to tajwańska firma zajmująca się produkcją podzespołów komputerowych, która funkcjonowała od końca lat 80. do końca 2008 roku. ABIT zdobył popularność głównie dzięki płytom głównym, które były dedykowane entuzjastom overclockingu. W 2005 roku firma napotkała problemy finansowe, co doprowadziło do fuzji z Universal Scientific Industrial Co., Ltd. (USI), która przejęła dział produkcji płyt głównych.
Historia
ABIT został założony w 1989 roku. Już w 1991 roku stał się najszybciej rozwijającym się producentem płyt głównych, osiągając sprzedaż na poziomie 10 milionów USD. W 2000 roku spółka weszła na giełdę TAIEX. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, firma otworzyła nowoczesną fabrykę w Suzhou w Chinach i przeniosła swoją siedzibę do dzielnicy Naihu w Tajpej. Z danych wynika, że sprzedaż płyt głównych podwoiła się w latach 2000-2001.
Niestety, dobre czasy dla ABITu nie trwały długo. 15 grudnia 2001 roku giełda tajwańska obniżyła notowania akcji firmy z powodu niejasnych praktyk księgowych. Dochodzenie wykazało, że większość działalności importowej i eksportowej była prowadzona przez siedem zewnętrznych firm, które były zarejestrowane pod tym samym adresem i miały majątek wynoszący jedynie 2 dolary hongkońskie. Taki sposób działania pozwalał sztucznie zwiększać raporty dotyczące sprzedaży płyt głównych. Media z Hongkongu ujawniły również, że wobec zarządu spółki toczy się postępowanie w związku z sprzeniewierzeniem funduszy.
Z powodu malejących funduszy, w lipcu 2005 roku ABIT postanowił zainwestować w firmy z Wan Hai. 28 grudnia 2005 roku serwis DigiTimes poinformował, że przedsiębiorstwo nadal ma trudności finansowe. Wartość netto wynosiła 325 milionów dolarów amerykańskich w listopadzie 2004 roku, a w październiku 2005 roku spadła do 51 milionów USD. Tajwańskie centrum zajmujące się ochroną inwestycji wciąż weryfikowało oświadczenia finansowe firmy, w których stwierdzono nieprawidłowości.
25 stycznia 2006 roku ABIT ogłosił, że firma USI jest zainteresowana zakupem jednostki produkującej płyty główne oraz marki i zwołał specjalne zgromadzenie akcjonariuszy, aby omówić sprzedaż budynku w Neihu, zmianę nazwy przedsiębiorstwa, likwidację aktywów oraz zniesienie ograniczeń konkurencyjności dla menedżerów. Budynek został sprzedany Deutsche Bankowi, aby pozyskać środki na obsługę zadłużenia.
Po przejęciu działu płyt głównych przez USI, pozostałe obszary działalności ABIT zapowiedziały przeniesienie się do dystrybucji podzespołów komputerowych i produktów sieciowych, a zakład w Suzhou miał być wykorzystywany jedynie do celów kontraktowych.
USI wykorzystał przejętą markę, funkcjonując jako Universal ABIT, a w Stanach Zjednoczonych jako ABIT Computer Corporation.
Pod koniec trzeciego kwartału 2008 roku firma ogłosiła zakończenie produkcji płyt głównych i skupiła się na produkcji innych urządzeń, zapewniając jednocześnie wsparcie oraz gwarancję na trzy lata. W grudniu sytuacja finansowa firmy nie poprawiła się, co skłoniło Universal Scientific Industrial do zamknięcia ABITu.
Kwestie techniczne
ABIT był jednym z pierwszych producentów, którzy padli ofiarą tzw. „plagi kondensatorów”, kupując około 2000 roku wadliwą partię kondensatorów z Tajwanu, co prowadziło do przedwczesnych uszkodzeń płyt głównych. ABIT jako jedyny producent przyznał się do używania kondensatorów niskiej jakości, oferując użytkownikom naprawę wadliwych płyt. Dziś w konstrukcjach firmy stosowane są wysokiej jakości kondensatory japońskie, najczęściej od firmy Rubycon.
Osiągnięcia techniczne
ABIT był uznawany przez entuzjastów komputerów PC za producenta płyt głównych przystosowanych do overclockingu. Pod koniec lat 90. wprowadził funkcję Softmenu, jeden z pierwszych systemów bezzworkowych do konfiguracji płyt głównych, umożliwiający sterowanie przetaktowywaniem komponentów z poziomu BIOSu. Funkcja ta została rozszerzona o układ μGuru, który pozwalał na dynamiczną zmianę częstotliwości taktowania komponentów w trakcie działania systemu operacyjnego. Umożliwiał również umieszczenie panelu monitorującego w komorze na 5,25-calowy napęd, który dostarczał informacji o taktowaniu oraz napięciach zasilających.
ABIT jako pierwszy wprowadził chipsety Intela serii BX z taktowaniem szyny 133 MHz, oferując model AB-BX133. Kolejnym ważnym osiągnięciem było wprowadzenie symetrycznej wieloprocesorowości (SMP) dla układów Celeron z rdzeniem Mendocino w modelu BP6, mimo że Intel zablokował możliwość SMP w tych procesorach.
W 2004 roku ABIT zaprezentował system chłodzenia OTES, który oparty był na technologii ciepłowodów (heat pipe) i miał na celu odprowadzanie ciepła generowanego przez elementy płyty głównej poza obudowę komputera.