Abigail Folger

Abigail Anne Folger (ur. 11 sierpnia 1943 w San Francisco, zm. 9 sierpnia 1969 w Beverly Hills) była amerykańską spadkobierczynią znacznej fortuny związanej z przemysłem kawowym oraz członkinią wpływowej rodziny potentatów kawowych. Była również pracownikiem socjalnym oraz aktywistką społeczno-polityczną.

Życiorys

Abigail Folger spędziła swoje dzieciństwo oraz młodość w San Francisco w Kalifornii. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych mieszkała w Nowym Jorku oraz Los Angeles. W 1968 roku zaangażowała się politycznie i finansowo w kampanię prezydencką senatora Roberta Kennedy’ego, a także działała na rzecz równości rasowej dla Afroamerykanów. Jako pracownik socjalny aktywnie wspierała osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie tych z ubogich dzielnic Los Angeles. Abigail Folger była także kobietą biznesu, inwestując znaczne kwoty, w tym w firmę kosmetyczną Sebring International w San Francisco, co czyniło ją jedną z najbogatszych kobiet w Kalifornii.

W nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku, podczas pobytu z przyjaciółmi, została brutalnie zamordowana przez sektę Charlesa Mansona, która włamała się do willi Romana Polańskiego w Beverly Hills. W chwili śmierci Abigail była zaręczona z polskim emigrantem Wojciechem Frykowskim. Para poznała się w grudniu 1967 roku w Nowym Jorku dzięki polskiemu pisarzowi Jerzemu Kosińskiemu. Folger i Frykowski przybyli do Los Angeles w sierpniu 1968 roku, zamieszkując tymczasowo w willi Polańskich. Ofiarami morderstw byli także: będąca w dziewiątym miesiącu ciąży żona Romana Polańskiego, Sharon Tate, bliska przyjaciółka Abigail, Wojciech Frykowski oraz stylista Jay Sebring. Sprawcy zbrodni – Susan Atkins, Charles „Tex” Watson oraz Patricia Krenwinkel – zostali osądzeni w marcu 1971 roku i skazani na karę śmierci, która w 1972 roku została zamieniona na dożywocie po zmianie przepisów stanowych. Obecnie odbywają kary dożywotniego pozbawienia wolności w kalifornijskich więzieniach.

Ciało Abigail Folger i jej przyjaciół zostało znalezione we wczesnych godzinach porannych 9 sierpnia 1969 roku. Sekcja zwłok, przeprowadzona niemal natychmiast, wykazała, że zmarła w wyniku ran kłutych zadanych przez jednego z morderców, otrzymując łącznie dwadzieścia osiem ran w górną część ciała.

Pogrzeb Abigail Folger odbył się w środę, 13 sierpnia 1969 roku. Została pochowana w krypcie głównego mauzoleum na katolickim cmentarzu Holy Cross Cemetery w San Francisco.

W kulturze popularnej

Abigail Folger była portretowana przez Elizabeth Henstridge w filmie Wataha u drzwi oraz przez Samanthę Robinson w filmie Pewnego razu… w Hollywood.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Abigail Folger at Find a Grave – strona biograficzna zawierająca zdjęcia Abigail Folger oraz jej grobu. (ang.)