Abie Hajk

Abie Hajk – jezioro endoreiczne

Abie Hajk, znane również jako Abi Bad lub Lac Abé, to jezioro endoreiczne znajdujące się na granicy Etiopii i Dżibuti. Jego średnia powierzchnia wynosi około 340 km², z czego 110 km² znajduje się po stronie Dżibuti. Niestety, obszar pokryty wodami jeziora systematycznie się kurczy z powodu występujących tam cyklicznych susz oraz intensywnej melioracji. Te zjawiska prowadzą do powstania wokół zbiornika rozległych solnisk, które miejscami mają nawet 10 km szerokości, a ich łączna powierzchnia wynosi około 110 km².

Abie Hajk znajduje się w basenie endoreicznym, który w czasie pluwialnym plejstocenu był zajmowany przez znacznie większe jezioro. Maksymalna głębokość jeziora sięga 36 m, a w ostatnich dziesięcioleciach poziom wody obniżył się o kilka metrów.

Jezioro leży w północno-wschodniej części Etiopii, około 380 km na północny wschód od Addis Abeby, oraz w południowo-zachodniej części Dżibuti, około 135 km na zachód od stolicy tego kraju. Do zbiornika, w jego północno-zachodniej części, wpływa rzeka Auasz Uenz, która wraz ze swoimi dopływami odwadnia znaczny obszar wschodnich stoków Wyżyny Abisyńskiej. Dodatkowo, od zachodu i południa jezioro może być zasilane przez wody płynące uedami, które przecinają solniska. Na północno-wschodnim brzegu Abie Hajk, na wysokości 1069 m n.p.m., wznosi się stożek wulkaniczny Dama Ali.

Biologia jeziora pozostaje słabo poznana. Znaleziono tam liczne kolonie flamingów karmazynowych (Phoenicopterus ruber). Wzdłuż wschodniego brzegu występują również stromatolity.

Uwagi

Przypisy