Abgarowicz
Abgarowicz to polski herb szlachecki o ormiańskim pochodzeniu.
Opis herbu
Na tle czerwonego pola przedstawiony jest rycerz ormiański, który galopuje na białym koniu. Nad tarczą widnieje korona szlachecka.
Najwcześniejsze wzmianki
Ten herb należy do polskiego rodu szlacheckiego o ormiańskich korzeniach. Rodzina ta osiedliła się w Kijowie, w Wielkim Księstwie Litewskim, w XVI wieku, nosząc nazwisko Sołtan. Zajmowali się oni kupiectwem. W 1569 roku Teodor Sołtan był posłem ziemi kijowskiej na sejm unijny w Lublinie. W XVII wieku Sołtanowie emigrowali na Wołoszczyznę, gdzie nabyli znaczne majątki ziemskie i uzyskali szlachectwo.
W 1670 roku część rodziny powróciła do Rzeczypospolitej i osiedliła się w Stanisławowie. Z tego rodu pochodził Abgar-Sołtan, zamożny kupiec, który żył w pierwszej połowie XVIII wieku. Dzieci jego syna Krzysztofa zaczęły używać nazwiska Abgarowicz, natomiast potomkowie drugiego syna Zachariasza przyjęli nazwisko Zachariasiewicz (Zachariaszewicz).
Herbowni
Tadeusz Gajl w swoim Herbarzu polskim wymienia trzy nazwiska posługujące się tym herbem: Abgarowicz, Wartanowicz, Zachariasiewicz.
Znani herbowni
Kajetan Abgarowicz (1856-1909) – pisarz, dziennikarz.
Łukasz Abgarowicz (ur. 1949) – polityk, samorządowiec.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Herb Abgarowicz z listą nazwisk w elektronicznej wersji Herbarza polskiego Tadeusza Gajla
Genealogia dynastyczna – Abgarowicz. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
Heraldyka Ornatowski. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-06-15)].